Starostka Jaroslava Rajchlová věří, že už nic nebrání tomu, aby se nákladné zabezpečení podařilo zajistit. „Jsme zaregistrovaní do programu ministerstva a čekáme na potvrzení. Pokud vše půjde rychle a já věřím, že teď již ano, na podzim začneme," potvrdila Rajchlová.

Podle jejích slov přijde zpevnění problémového svahu na sto milionů korun. Většinu má pokrýt právě dotace od ministerstva životního prostředí, deset milionů korun na to vyčlenil Jihomoravský kraj. „Jsme připravení. Projekt můžeme odnést na stavební úřad, vybereme technický dozor. Budu moc ráda, když práce skončí do začátku příští turistické sezony," přiblížila starostka.

„Musí objíždět"

Kriticky se směrem k ministerstvu vyjádřili krajští radní, kteří před časem zasedali v Hustopečích. Čekání na šanci k nápravě následků podle nich trvala příliš dlouho. Radní se proto obrátili na premiéra Bohuslava Sobotku. Ministerstvo totiž ani po více než roce nesplnilo úkol, který dostalo od vlády. A to vyhlásit dotační titul pro postižené obce, zejména Dolní Věstonice. Povedlo se to až nyní.

Posun vítají i dolnověstoničtí obyvatelé. Rok a půl uzavřená silnice mnohým komplikuje všední dny. Patří mezi ně například Jaroslava Němečková. „Jsme rádi, že se konečně začne něco dít. Věci se dají do pohybu a silnice bude zase zprovozněná, tak jak jsme byli zvyklí dříve. Už byla zavřená opravdu dlouho," nechala se slyšet žena.

Neprůjezdná cesta mezi obcemi omezuje také turisty. Majitelé restaurací, obchodů i provozovatelé muzea už loni registrovali o třetinu až polovinu nižší tržby. „Silnice je turisty hojně využívaná. Hlavně když bývá v Pavlově košt vín. Všichni ubytovaní v Dolních Věstonicích to nyní musejí celé objíždět a nadávají, že uzavírka trvá tak dlouho," upozornila Němečková.

Cesta vinoucí se podél břehu novomlýnských nádrží už je sice opravená, ale právě kvůli nezabezpečenému svahu místem auta stále neprojedou. Její správce Jihomoravský kraj prozatím nechce dlouhotrvající uzavírku zrušit. „Dokud nebude svah stabilní, nemůžeme tam dopravu pustit. Je to problém pro integrovaný dopravní systém, obyvatele obcí i turisty," sdělil v úterý hejtman Michal Hašek.

Sesuvy půdy postihly Břeclavsko v září 2014. V Dolních Věstonicích se tehdy utrhl svah a zasypal rybářskou oblast s karavany. Problémy 
s nestabilním místem pokračovaly i nadále. Deště škodily rovněž ve Strachotíně nebo Bulharech.