Podobná slova lze slyšet napříč celým regionem. Například v Břeclavi se kvůli odstávkám způsobeným údržbou rozvoden obrací na tamní radnici čím dál více lidí. Právě na úřady totiž míří ze společnosti E.On distribuující energii upozornění o odstávkách.

Informace se pak objeví na úřední desce nebo webových stránkách. „Nadstandardně navíc rozesíláme sms zprávy lidem, kteří jsou u nás zaregistrovaní. Jde asi o dva tisíce tři sta uživatelů. Kolegyně vybírají konkrétní ulice, kde má být elektřina vypnutá. Někteří lidé ale říkají, že jim zpráva nepřišla, což se může stát. Nutno podotknout: město není dodavatel elektrické energie. Děláme službu navíc a E.ON nám za to neplatí. Jde to na naše náklady," říkala mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová.

Přesto naštvaný hlas v telefonu není výjimkou. „Dáváme to na úřední desku, posíláme zprávy… Co víc pro to máme udělat? Snažíme se, ale nemáme kapacity k tomu, abychom objížděli domy a rozvěšovali informace na dveře," doplnila mluvčí.

Krok pro větší přehled mohou lidé udělat sami. Kromě sledování úřední desky a městských webů, je nově k dispozici služba společnosti E.ON. Lze se zaregistrovat do jejího systému a zprávy budou uživatelům chodit s předstihem přímo od distributora. „Jde o bezplatnou službu Zasílání informací o plánovaných odstávkách pro odběrné místo v předstihu, a to e-mailem nebo sms," stojí na webových stránkách firmy.

Podle pekaře Pešáka je však ideální řešení jiné. Domluva. A hlavně tam, kde jsou firmy a výroba. „Pro mě mají výpadky elektřiny velmi negativní dopad. Jako firma o tom nedostáváme žádné informace, nepovažují to za nutné. Předcházet tomu, a mírnit tak škody není myslitelné. Máme rozvozový plán, který musíme plnit. Myslím si, že bychom se měli na odstávce domluvit. Nemám problém s tím se přizpůsobit, pokud to půjde. A přizpůsobovat by se mohli i ti, kteří s elektřinou pracují," sdělil Pešák.

Seznam přerušení dodávek energie je přístupný na webu E.ONu. V nejbližší době se dotkne částí Břeclavi, některých ulic v Dolních Dunajovicích, Starovicích, Týnce nebo Hustopečí. „U nás to děláme tak, že vypnutí zveřejníme na internetových stránkách. Pověření úředníci navíc pomáhají firmám, protože oznámení energetické firmy není vždy úplně jasné. Výpadek se totiž někdy dotkne jen části ulic a míst. Naši úředníci proto třeba volají do firem, kterých by se to mělo dotknout. Nekončíme tím, že je to na úřední desce," reagoval starosta Hustopečí Luboš Kuchynka.