Čím dál častěji se objevují i stížnosti na provozovatele koupaliště Zdeňka Janíka. I takové, že Romové platí snížené vstupné nebo dokonce chodí do bazénu zadarmo.

„Běžte se podívat na břeclavské koupaliště. Romové tam skáčou i v oblečení do vody bez toho, aniž by se předtím osprchovali. Sama jsem toho byla svědkem. A nikdo jim nic neřekne. Asi se jich bojí,“ neskrývala své rozhořčení Břeclavanka, která si přála zveřejnit jen příjmení Hermanová.

Podle ní si mnozí Romové na rozdíl od ostatních návštěvníků užívají na břeclavském koupališti nezasloužených výhod. „Nechápu to. Pouští je dovnitř za poloviční vstupné nebo i úplně zadarmo. Viděla to už řada lidí. Asi si provozovatelé nechtějí dělat problémy. Po nás ostatních ale chtějí plné vstupné. Je to nespravedlivé,“ kritizovala.

Na koupaliště v Břeclavi podle svých slov chodila pětadvacet let. Už prý ale nebude. Stačila jí k tomu jedna cesta do Hodonína. „Mají tam spoustu atrakcí, navíc zadarmo. V Břeclavi není nic, jenom tobogan a za ten se platí. Už budu jezdit jenom na hodonínské koupaliště. A nejsem zdaleka sama, jezdí tam spousta Břeclaváků,“ všimla si Hermanová.

Vyjádření provozovatele koupaliště Zdeňka Janíka se Deníku bohužel získat nepodařilo. Zavěsil totiž telefon ještě před položením otázky.

„Nebyl jsem u toho. Těžko můžu reagovat na to, co jedna paní povídala,“ reagoval tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla. Zároveň ale přiznal, že vedení města už začalo uvažovat o změně.

„Sezonu necháme dokončit. Že jsou stížnosti, to je pravda. Zdá se, že se zkrátka blíží doba nějakého radikálního řešení. A nemyslím tím opravu koupaliště. Možná nastane situace, že se provozovatel změní. Upozorňuji ale na to, že v tom případě bude koupaliště stát město daleko více peněz. Je však otázka, jestli není lepší peníze vynaložit, když si lidé stěžují,“ zamyslel se Neděla.

Podle něj totiž v současné době nemá město z letního koupaliště žádnou provozní ztrátu. „Přemýšleli jsem i nad tím, že bychom dali peníze na opravu koupaliště. Otázka je, jestli jít cestou Hodonína a Znojma, kde si vzali půjčky kolem sta až dvou set milionu korun. Podle mého si lidé v Hodoníně ani nezaplavou, protože jsou bazény malé, je tam hlava na hlavě. Kdežto v Břeclavi se v té padesátce zaplavat dá,“ zauvažoval tajemník.

S tímto názorem souhlasí i František Mrkvica z Uherčic, který raději jezdí na břeclavské koupaliště než na to hustopečské, i když to má dál. „Do Břeclavi jezdíme často. Cítíme se tady dobře. V Hustopečích je málo místa a moc dětí. Je tady velký a hluboký bazén, čistá voda. Je tady i hodně místa. A o žádných problémech nevím. Jsem maximálně spokojený,“ byl přesvědčený o kvalitě bazénu.

MICHAL ŠUPÁLEK
ELIŠKA WINDOVÁ