Podle pořadatelů si pod tímto názvem může každý představit cokoliv. Výsledkem desetidenního setkání bude výstava, divadlo nebo i koncert. A to už ve čtvrtek.

„Do Mikulova jsme se vrátili podruhé. Je to už taková naše tradice, že se workshop koná vždy dvakrát na stejném místě. Tentokrát jsme ale oproti loňsku v trochu komornějším složení. Je nás tady asi půlka,“ přiblížila letošní ročník jedna z pořadatelek Lucie Malá z Brna. Podle ní to ale všem jen prospělo, protože se mohou lépe a více poznávat.

Výsledkem je hra

Inspiraci berou mladí umělci i z Mikulova a jeho okolí. „Snažíme se pokrýt celé umělecké spektrum. Takže účastníci se zabývají fotografováním, filmem, malbou, sochařstvím, ale také divadlem,“ popsala s tím, že hlavním výstupem bude kromě výstavy obrazů divadelní hra.Scénář napsal Lukáš Horák podle komiksu, který vznikl na loňském ročníku Štkaní a nese název Pětidenní hrdina. „Jde o takový hip–hopový muzikál. Ale spíše to bude parodie,“ smála se a doplnila, že do přípravy jsou zapojení téměř všichni.

Kromě scénáristy a herců pracují i ti, kteří vytvářejí kulisy, připravují kostýmy a podobně. Někteří z účastníků se naopak zabývají loutkovým divadlem a přípravou jeho představení.

„Na Štkaní jsem přijel podruhé. Líbí se mi na tom, že si může člověk trochu v Mikulově odpočinout a je to určitě jiná dovolená, než kdybychom třeba jezdili na výlety. Děláme ale něco jiného než obvykle,“ netajil se důvodem návštěvy mikulovského workshopu Jan Faukner z Prahy, který měl na starosti právě fotografickou dílnu. Ale vybírat si mohli zájemci hned z téměř desítky dalších oborů.

Faukner připravoval kulisy pro loutky v podobě počítačové animace, která se objeví na vernisáži. „Pracuji jako fotograf na volné noze. Většinou se tedy zaměřuji na komerční záležitosti, takže tady je to pro mě vyloženě odpočinek,“ přiznal a jeho kolegyně mezitím věšela na připravené lavice loutky.

Výstava obrazů

Početná skupinka mladých lidí se zabývala také výtvarným uměním. Převážně pak malbou. „Přijela jsem hlavně malovat. Především figurální věci, ale taky hodně záleží na tématu. Na workshopu se mi líbí hlavně to, že se známe už dlouho a stále se setkáváme. A to i s těmi, kteří třeba nestudují výtvarné školy,“ uvedla Martina Walterová, které nevadí, že se podílí i na divadlu.

Díla si většinou odvezou umělci s sebou a budou je dále vystavovat. Jeden obraz si podle Malé vybere i starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Vernisáž desetidenního snažení mladých umělců se koná ve čtvrtek od pěti hodin v sále mikulovského kina a v tanečním sále na radnici.