Jen pětatřicet Břeclavanů si zatím koupilo speciální zámek, se kterým mohou uzamknout své kolo v nových, bezpečnějších stojanech. Ty začala radnice rozmísťovat po městě už loni. Zatím však zejí prázdnotou.

„Chystáme kampaň, při které bychom cyklistům při kontrolách zdarma rozdávali právě speciální zámky na stojany,“ je si vědom špatné situace tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

„Podle mě je to sice bezpečné a dobré, ale člověk si k tomu musí koupit speciální zámek a vozit ho s sebou. Klasickým si kolo můžete zamknout kdekoliv, zatímco s tímto jen k tomu uzpůsobených stojanech,“ chápe obyvatele města místostarosta Břeclavi Pavel Dominik.

V současné době se ve městě nachází sto osmdesát speciálních stojanů na devíti místech. Podle ředitele městské policie Zdeňka Hermana jich je v plánu ještě téměř dvakrát tolik s tím, že stojany budou moci obyvatelé města využít na dalších čtrnácti místech.

Před břeclavskou radnicí, kde je umístěno dvacet nových stojanů, lidé stále raději parkují tradičním způsobem. Smysl mnohem bezpečnější novinky ale mnozí chápou.

„Nevejde se mi tam moje staré kolo a ani nevím, jak se to pořádně dělá. Zámek mám pořádný. Ale nové kolo bych tam zaparkoval, musím si ho chránit,“ ví František Hladovec, který je podle svých slov vášnivým cyklistou. Stejný názor má i Ivan Bruckner. „Mám staré kolo, a pokud bych měl dražší, raději bych ho ani nezaparkoval. Ale určitě tyto bezpečnostní stojany mají smysl,“ míní.

„Doufáme, že se stojany časem chytnou. Chápu, že lidé chtějí zaparkovat přímo tam, kam přijedou. Je ale škoda, že je nevyužívají, protože kolo je v nich chráněno opravdu kvalitně. Při tradičním způsobu krádeže, kdy někdo přestřihne lanko, tady nepochodí. To by musel zámek vylomit,“ upozorňuje na výhody novinky tajemník Neděla.

Také ředitel městské policie přiznává, že se využívání stojanů nevyvíjí podle původních představ. „Prozatím bylo prodáno pouze pětatřicet kusů zámků. Zatím se jen pozvolna rozšiřuje počet občanů, kteří stojany správně využívají k zabezpečení svých kol,“ připouští nezájem cyklistů.

Město Břeclav se zapojilo do programu prevence kriminality a díky tomu získalo na projekt bezpečnostních stojanů dotaci z ministerstva vnitra dvě stě třicet tisíc korun. Radnice zatím do stojanů investovala ze svého pětašedesát tisíc .