Odborná firma dokončila třetí etapu, nyní začíná s další na sedmačtyřiceti hektarech. „Třetí etapu jsme zvládli za sedm měsíců, pomohla nám k tomu i mírná zima. Celkem jsme našli 3826 kusů munice, což je více než za předchozí dvě etapy. Největší nálezem raketa ráže jednadvacet centimetrů, která vážila asi sto deset kilogramů,“ sdělil Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum prováděla.

Souběžně s pátou etapou bude jiná firma čistit od munice jiných pětapadesát hektarů. Veškeré nálezy munice předává odborná firma k likvidaci republikové policii. „V šestaosmdesáti případech bylo 1912 kusů munice v takovém stavu, že se nedaly převážet. Proto jsme je zlikvidovali přímo v lese nebo na místě určeném k likvidaci munice,“ uvedl náměstek ředitele Pyrotechnické služby republikové policie Miloslav Žán.

Lesy České republiky zatím za průzkum zaplatily čtrnáct milionů korun, na vyčištění pěti set hektarů vyčlenily celkem padesát milionů. „Je reálné, že by se nám podařilo zkrátit průzkum z původních deseti let na osm,“ řekl ředitel židlochovického závodu Lesů České republiky Miroslav Svoboda.

Boří les je součást turisticky atraktivního Lednicko-valtického areálu. Za druhé světové války tam byla muniční továrna. Postupující Rudá armáda ji vyhodila do vzduchu, střely a granáty se rozletěly na kilometry daleko. Odborníci varují, že válečné pozůstatky jsou stále funkční.