Tedy vlastně teprve bude, a to v neděli. Úctyhodné kulatiny ale slavila stále čiperná stařenka v kruhu svých nejbližších už v sobotu odpoledne. U velké slávy nechyběl v Kosticích ani jihomoravský hejtman Stanislav Juránek.

„Co, stařenko, nejraději pijete?“ zeptal se Juránek oslavenkyně hned po příjezdu. Musel přitom zvýšit hlas a naklonit se co nejblíže, protože sluch už babičce příliš neslouží. „Nejlepší je limonádka,“ zaplašila s úsměvem hejtmanovy myšlenky na slivovici.

Jak ale prozradila její dcera Marie Balážová, u které už dobrých deset let bydlí, občas si dopřeje i vaječný koňak. „Ten má ráda. Co se týče jídel, sní skoro všechno. Může si to dovolit, nemá žádnou dietu,“ rozpovídala se o mamince.

Františka Jurasová pochází z Tvrdonic. Za svobodna pracovala v cihelně v Hodoníně i v Moravské Nové Vsi. Provdala se ale za rolníka, takže pak společně soukromě hospodařili. Po kolektivizaci pokračovala v zemědělském družstvu, kde zůstala až do důchodu.

Stoletá oslavenkyně vychovala kromě dcery i syna Jaroslava. Dnes se může těšit ze tří vnuků a jedné vnučky. „Na pravnuka ale zatím marně čeká, má šest pravnuček,“ smála se dcera.

V posledních letech už se podle ní maminka drží spíše v ústraní, má ráda svůj klid. „Ani na vycházky už moc nechodí. Když je ale v televizi dechovka, ožije. Ta se jí líbí,“ řekla.

Vše nejlepší a hodně zdraví přijel dlouholeté člence lidové strany do Kostic kromě hejtmana popřát i předseda okresní organizace KDU-ČSL Jan Koráb.