Jako čím dál náročnější popsala břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová boj s uživateli a prodejci drog. „To je problematika, která bohužel trápí celou republiku, Břeclavsko nevyjímaje. Největší nárůst je u pěstování marihuany,“ uvedla Haraštová.

Za loňský rok se však policistům podařilo vyřešit několik závažných případů, ve kterých šlo o milionové částky. Policie zveřejnila statistky minulý týden.

Nárůst případů v loňském roce je podle zástupce vedoucího územního odboru Josefa Brabce srovnatelný s rokem 2015. „I přesto jsme při řešení úspěšní. Dosahujeme přibližně pětadevadesáti procentní objasněnosti,“ vypočítal Brabec.

Dopadnout viníka se jim podařilo ve dvanácti případech. „Z toho byla čtyřikrát i vazba. Ostatní jsou stíhaní na svobodě. Měli jsme tři větší případy, kde se cena drog dostala až na částku čtyři a půl milionů korun. A to tam ještě do toho není započítaný pervitin“ podotkla mluvčí.

Právě pervitin je další drogou, na kterou se specializuje policejní toxi tým. „Sice není tak v popředí jako právě marihuana, ale věnujeme se mu nadále. Sedmkrát se nám podařilo zajistit varnu a pětkrát dostat pachatele za mříže,“ řekl vedoucí územního odboru Marian Žák.

Nejrizikovější skupinou jsou především mladí lidé. „Hlavně pokud se bavíme o pěstování marihuany. Tam se jedná většinou o lidi středního věku, uživatelé jsou už spíše mladšího věku,“ potvrdila Haraštová.

Průměrně kolem třiceti let je také klientům, kteří využívají služeb břeclavského Kontaktního centra s terénním programem působícím pod Oblastní charitou Břeclav. „Káčko“ spolupracuje zejména s městskými strážníky. „Během roku s nimi máme dvě setkání. Tématem je sběr nalezených injekčních stříkaček,“ sdělila vedoucí programu Hana Hajduchová.

Konečné číslo nalezených stříkaček se za rok 2016 zastavilo na 177 kusech. „Sdílíme také informace o možných místech a lokalitách výskytu těchto nálezů,“ upřesnila Hajduchová, podle níž je v poslední době mezi mladými uživateli trendem extáze.

„A pak také experimenty s kombinacemi různých drog nebo zneužívání léků. Navíc marihuanu v dnešní době mladí lidé nepovažují za nebezpečnou drogu,“ mínila vedoucí takzvaného K-centra.