Fotografie z loňského prvního Dýňobraní ve Valticích ke shlédnutí ZDE

Více než dva tisíce hodin práce. Tolik času věnovaly děti z mateřských a základních škol z regionu, ale i jiných měst České republiky či Rakouska vyřezávání dýní. Ty teď zdobí Vinařské náměstí a prostory Valtického Podzemí.

„Americký svátek Halloween je vlastně převzatý z Evropy, protože už Keltové vyřezávali do dýní různé postavy. Byla to oslava nejen plodnosti, ale i sklizní. A díky nim se také lákalo poslední teplo do lidských příbytků. A my chceme tento svátek vrátit i sem na jih Moravy,“ představil druhý ročník akce její pořadatel Jindřich Sobota.

Některé dýně na opracování si vypěstovaly samy děti ve školách. Už na jaře totiž obdržely asi čtyři sta balíčků se semínky.

„Snažili jsme se přesvědčit vedení škol, aby společně s dětmi rozorali školní zahrady a nasadili si tam dýně. Dřív se žáci ve školách o takové pozemky starali a znali dobře zeleninu. Tak proč tam dnes nenasadit alespoň ty dýně, o které by sami pečovali,“ zamyslel se Sobota s tím, že některé dýně se dokonce zkřížily tak, že z nich vznikly krásné a zajímavé tvary.

„Také jsem dostala sáček se semínky a klíčivost byla velmi dobrá. Vyrostly mi dýně různých tvarů,“ pochlubila se s úsměvem valtická starostka Terezie Lvová.

Kromě pokusu o nový český rekord, který má teď hodnotu tisíc dvaadvacet dýní, se mohli lidé zapojit i do soutěží. V jedné vytvářeli loga na dýních. Druhou pak pořadatelé připravili pro celé školní kolektivy.

„Protože tady máme hodně špačků, tak jsme chtěli, aby děti vytvořily strašáky, které pak dáme do vinohradů,“ vysvětlil podstatu soutěže Sobota.

Kromě vyřezaných dýní uvidí i dnes návštěvníci více než patnáct set kusů okrasných dýniček a tykví, které najdou v labyrintu Valtického Podzemí.

„Přemýšleli jsme i nad tím, že když padl rekord a počet návštěvníků se pořád zvyšuje, tak příští rok by se asi akce přestěhovala z tohoto malého Vinařského náměstíčka na naše hlavní náměstí i do přilehlých ulic. Možná by se do akce zapojili i valtické rodiny, protože už letos před některými domy stojí vyřezané dýně,“ přiznal kulturní pracovník valtické radnice František Schulz.

Podle jeho slov by se tak mohla ve Valticích založit stejná tradice výzdoby města, jako mají v sousedním Rakousku.

Na Dýňobraní zavítal i známý herec a bavič dětí Václav Upír Krejčí. „Myslím si, že každá akce, která se dělá pro děti, je dobrá. Na děti hrozně moc zapomínáme. Je důležité pro ně vymýšlet nějaký program a motivovat je. Rodiče pro ně určitě udělají hodně, když s nimi zavítají na takovouto akci,“ byl trochu smutný z dnešního uspěchaného světa. Proto celý den děti bavil zpíváním a vtipy. A měl velký úspěch.

„Přijeli jsme ze Vsetína, pozvání nám přišlo e-mailem přímo od pořadatelů. Moc se nám tady líbí, dokonce vyřezávám dýni poprvé v životě. U nás žádnou takovou tradici nemáme,“ přiznala devatenáctiletá Monika Piskláková.

Dýňobraní pokračuje ve Valticích i v sobotu. Už od devíti hodin ráno se mohou lidé přijít podívat na náměstíčko či do podzemí a třeba si i vyřezat další dýni pro radost. Část výtěžku ze vstupného a prodeje některých dýní věnují pořadatelé nemocné Karolíně Horské z Valtic.