Dosavadní místostarostka Lucie Danihelová je novou starostkou Strachotína. Ve funkci nahradila Pavla Matýška.

I přes tichý nesouhlas některých obyvatel Strachotína, bylo rozhodnutí zastupitelstva jasné. Pro Danihelovou hlasovalo sedm zastupitelů z jedenácti. Šestadvacetiletá dosavadní uvolněná místostarostka se tímto zařadila mezi jedny z nejmladších starostů na Břeclavsku. Na novou roli si i přes svůj mladý věk troufá. „Jsem ráda, že můžu funkci starostky zastávat. Mohu tak využít své zkušenosti ze školy," vyjádřila se první žena Strachotína.

Danihelová vystudovala veřejnou správy a hospodářskou politiku. „Jsem ráda, že mé studium teď může být užitečné," podotkla Danihelová, která ve středečním „souboji" porazila zastupitelku Jaroslavu Mikáčovou (Nezávislí – Strachotín 2010). Ta středeční verdikt zastupitelstva však komentovat nechtěla. „Je to naše vnitřní záležitost, obecní věc a náhled ostatních lidí je dost nepodstatný. Je to naše rozhodnutí," řekla protikandidátka Danihelové.

To zastupitel Libor Stehlík si volbu pochvaloval. „Nebudu se tajit tím, že jsem Lucii dal svůj hlas. A jsem rád, že se stala starostkou. Za jejího dosavadního vedení ve spolupráci s neuvolněným místostarostou Minářem všechno šlape. A vzhledem k tomu, jaký jsme zde nastavili systém a co všechno chceme v obci vybudovat, je v pořádku, že se naváže na uplynulý půlrok," poznamenal Stehlík.

Škatulata se totiž ve Starachotíně hýbala už v minulém roce. A to poté, co se z funkce starosty stáhl do ústraní Pavel Matýšek (Strachotín 2010). Obec přenechal dvěma novým místostarostům – neuvolněnému Miloslavu Minaříkovi (Strachotín21 – pro změnu) a uvolněné Lucii Danihelové. Minařík ve volbách do zastupitelstev před dvěma lety kandidoval jako nezávislý. Danihelová ve funkci zase nahradila svého otce Ivana Murína. Po změně dokonce někteří zastupitelé vyzývali k novým volbám.

Její pozice místostarosty ve středu zanikla. Minařík zůstal neuvolněným. Původně zvolený starosta Matýšek, který ze zdravotních důvodů rezignoval, bude pouze řadovým zastupitelem.

Na čerstvě zvolenou starostku čeká několik úkolů. „Máme vytyčeno hodně cílů. V nejbližší době se zaměříme na výběrová řízení, kterých máme naplánovaných celkem šest," prozradila starostka. Strachotínská radnice chce letos například dokončit stavbu kanalizace.