„Po více než šedesáti letech se obec ujímá svého práva uzavírat sňatky svých občanů, a to na výslovné přání snoubenců. Já vám, vážení snoubenci, za tento projev důvěry jménem obce děkuji," nezapomněl zmínit historickou chvíli ve své svatební řeči strachotínský místostarosta Miloslav Minařík.

Pronesl ji na mole u tamního rybníka, kde se svatba odehrála. Měla podobu zahradní slavnosti. „Řekli jsme si, že když už to musí být, tak ať to alespoň není takové strojené. Máme tady u sklepa zahradu, tak jsme se ji rozhodli využít, abychom nemuseli nikam cestovat," přiblížil výběr svatebního místa ženich, který je strachotínským rodákem. A v obci i s partnerkou stále žije.

„Původně jsme uvažovali o žabkách a kraťasech, ale nakonec jsme museli přece jenom ze svých nekonvenčních představ trochu slevit," smál se novomanžel. Ten se nakonec nechal přemluvit a své „ano" přišel říct v obleku.

Při obřadu nechyběla ani matrikářka z Popic, kde má Strachotín matriční úřad. „Společně jsme vytipovali a projednali vhodná místa k uzavření sňatku. Předcházel tomu souhlas zastupitelstva, že ve Strachotíně znovu budeme oddávat ve vlastní režii. Jsem tomu rád, je to další převzetí samosprávné činnosti do svých rukou," přivítal Minařík historický krok strachotínských zastupitelů.

Přípravy na první svatbu po 63 letech pod hlavičkou obce trvaly skoro dva měsíce. „Doufám, že další svatby budou následovat. Máme tady sice nevelkou, ale důstojnou obřadní síň, i další pěkná místa," vyjádřil se místostarosta, který ještě v pátek „piloval" svoji svatební řeč. Nutno dodat, že premiéru zvládl na výbornou.