„Na tom stále trváme, protože jednou vydobytá výhoda by se neměla opouštět,“ řekl včera Deníku poslanec Pohanka.
Na stravenkovém zvýhodnění trvají i odboráři, jejichž zástupci se včera sešli před sněmovnou.


Poslanci ODS Michal Doktor a Mirek Topolánek přesto předloží sněmovně návrh novely daně z příjmu. „Buď většina pochopí, že lze zcela změnit přístup k celému problému,“ konstatoval Doktor.

Více:

Premiér Mirek Topolánek zřejmě neprosadí zrušení vět-šiny výhod pro stravenky. Chybí mu k tomu totiž hlasy dvou klíčových poslanců: odpadlíků z ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Oba oznámili, že stravenky nedají.
„Jednou vydobytá výhoda by se neměla opouštět,“ řekl Deníku Pohanka. Spolu s Melčákem právě stravenkami loni podmínili svou podporu balíku vládních reforem.


Oba ale současně připouštějí: Nejsme proti zpřísnění pod〜mínek pro jejich využívání. „Není možné, aby někteří zaměstnanci poukazy na jídlo pla〜tili spotřební zboží nebo do〜konce zájezdy,“ míní Pohanka.
Na stravenkovém zvýhodnění trvají i odboráři, jejichž zástupci se včera sešli před sněmovnou. „Inflace prudce roste, a proto není možné dopustit oklešťování zaměstnaneckých výhod,“ uvedl šéf odborové centrály Milan Štěch.


Topolánek přesto předloží příští úterý návrh na zrušení výhod pro stravenky. A to poté, co se ukázalo, že za zachování stravenek firma Sodexho zaplatila tři miliony korun firmě spřízněné s premiérovým poradcem Markem Dalíkem. Zrušení výhod má také zjednodušit daňový systém a státní kase přinést miliardu korun.


Nyní si firmy mohou dávat do nákladů 55 procent nominální ceny stravenek. Pokud by se tato odečitatelná položka zrušila, pro zaměstnavatele přestanou být stravenky výhodné a část z nich by je zřejmě přestala poskytovat.