„Radnice nabízí zájemcům službu připojení objektu na pult centralizované ochrany. To znamená, že se do firmy nainstaluje bezpečnostní zařízení, které v případě vniknutí neznámého člověka do objektu upozorní městskou policii. Ta potom na místo vyjede zasahovat,“ popsal nabízenou službu velitel městské policie Zdeněk Herman.


Podle jeho slov v současné době městská policie tímto způsobem monitoruje v Břeclavi přes osmdesát objektů. „Většinou jde ale o městské objekty nebo školy, které za tuto službu neplatí. Hlídání soukromých objektů je v menšině,“ vysvětlil Herman.
Podle tajemníka břeclavské radnice Dalibora Neděly jdou peníze, které město za tuto službu vybírá, zpátky do městské kasy. „Jedná se o podnikání, které nám umožňuje zákon,“ řekl tajemník.

Situace se ale nelíbí zaměstnancům bezpečnostních agentur, kteří namítají, že kvůli hlídání objektů městskou policií přicházejí o práci. Jedním z nich je i Petr Pajpach, kterého Deník oslovil.


„Je to pro nás v podstatě přebírání zakázek. Navíc zcela legální, takže se s tím dá těžko něco udělat. Zajímavé je i to, že lidé dávají přednost výjezdům městské policie. Mezi lidmi je totiž zažitá představa, že jim policie poskytne lepší služby,“ řekl Pajpach.

Dalibor Neděla ale namítá, že žádnou stížnost ze strany bezpečnostních agentur nezaznamenal. „Navíc je už trh nasycený. V Břeclavi nevzniká příliš nových firem, které by měly o tuto službu zájem. Máme tak spíše ustálený počet klientů,“ vyslovil se.

Službu nabízí radnice už více než deset let. „Díky ní se nám daří odhalovat pachatele vloupání,“ řekl Herman.