Na těch má v budoucnu vyrůst kruhový objezd, který novou zónu za sídlem společnosti Westfalia ve směru na Starovice napojí na Brněnskou ulici, a následně i dálnici D2. „Cena pozemků půjde nahoru. Jeden z nich přitom vlastní otec paní starostky, který by na tom mohl vydělat přes šest milionů korun,“ tvrdí Kadrnka.

Starostka Hana Potměšilová se nařčení brání. „Naše rodina vlastní tento pozemek už dlouho. Nemyslím si, že by stavba kruhového objezdu způsobila zvýšení jeho ceny. Nesousedí totiž s parcelou mého otce,“ uvedla.

Podle realitního makléře Roberta Schmidta však cena pozemků změnou územního plánu stoupne vždy. „Cena parcely, která není stavební, se může pohybovat v rozmezí od dvou set padesáti do tří set korun za metr čtvereční. Za stavební místo může být i o čtyři sta procent vyšší,“ srovnal Schmidt.

S plánem města podle Kadrnky dlouhodobě nesouhlasili ani koaliční partneři. Ti byli údajně následně na kandidátkách vyměněni. „Těsně před loňskými volbami nakonec sedmičlenná rada čtyřmi hlasy včetně hlasu paní starostky schválila developerovi de facto bezplatný převod projektu. A to bez závazku, že tam investor vybuduje infrastrukturu,“ řekl Kadrnka.

Že s výstavbou někteří nesouhlasili, starostka nepopírá. „Objezd rozhodně nestavíme jen kvůli připojení průmyslové zóny. Podle studie doprava ve městě do sedmi let zkolabuje. Na objezd má být napojená další silnice, která výrazně pomůže odlehčení dopravy. Jedná se o malý obchvat, který je dlouhodobě v územním plánu,“ vysvětlila Potměšilová.

Ve hře je podle Kadrnky i možnost, že město kromě pozemků zaplatí i stavbu objezdu. „Město na ni nevydá ani korunu, vybuduje ji na své náklady developer,“ podotkla starostka.

Podle bývalého zastupitele měla starostka upozornit na střet zájmů. „Osobně mně neuráží, že někdo na takové transakci vydělá. Ale nemůže to být, jako v tomto případě, většinou jednoho hlasu. A to hlasu starostky, která je v této věci osobně angažovaná,“ zdůvodnil Kadrnka.

Podobně hovořil i politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně. „Pokud jde o pozemky, na kterých by mohl představitel obce vyzískat, neměl by se v konkrétní věci jakkoli angažovat a účastnit se jí,“ zmínil Kopeček.

Starostka však ve věci problém nevidí. „Já ani rodina výstavbou objezdu nezískáme žádnou výhodu,“ poznamenala.

Průmyslová zóna:
- Nová průmyslová zóna má vzniknout za areálem společnosti Westfalia v Hustopečích ve směru na Starovice.
- Město mělo pozemky určené k výstavbě kruhového objezdu vykoupit pro potřeby developera za jedenáct milionů.
- Převod pozemků na investora schválila vloni na podzim sedmičlenná rada města v poměru 4:3.

JAN BOHÁČ
IVA HAGHOFER