Obstát, může jen ten, kdo dokáže co nejlépe ve vymezeném časovém limitu ořezat stanovený počet keřů révy vinné. „Porota složená z vítězů předcházejících ročníků a odborníků bude hodnotit zejména kvalitu a čistotu řezu. Rychlost soutěžících rozhoduje pouze v případě nerozhodných výsledků," uvedl na pravou míru jeden z častých omylů Miloš Balga, jednatel společnosti BS Vinařské potřeby, která je spoluorganizátorem soutěže.

Akce vznikla původně jako neformální setkání vinařů, kteří měli chuť ukázat svůj um v řezu révy vinné. „Z amatérské akce se postupně stala seriózní a vyhledávaná celostátní soutěž nejlepších řezáčů révy vinné, která splňuje mezinárodní parametry. A má dobrý zvuk jak mezi vinaři, tak i mezi odborníky z oboru vinohradnictví," vyjádřil se marketingový a obchodní ředitel republikového Svazu vinařů Martin Chlad.

kategorie
junior – pro studenty odborných škol a mládež do jednadvaceti let
elite – pro soutěžící starší jednadvaceti let
ocenění se letos poprvé dočkají i nejlepší soutěžící ženy

V soutěži o hlavní trofej, kterou jsou zlaté nůžky, a řadu dalších praktických cen se letos opět utkají společně ženy a muži. A to jednak v kategorii junior určené pro studenty odborných škol a mládež do jednadvaceti let let a dále pak elite pro všechny starší soutěžící. Ve speciální kategorii se potom poprvé dočkají ocenění za své výkony i ženy.

Od devíti hodin bude pro přítomné vinaře i další diváky připravený rovněž bohatý doprovodný program. Jeho součástí bude kromě představení vinařských pomůcek a vybavení také degustace velkobílovických vín. S odbornými přednáškami vystoupí docent Pavel Pavloušek a zahraniční host, kterým je italský expert v oblasti vinohradnictví a výroby vína Alfredo Tocchini.

Nejvýznamnější tuzemskou vinohradnickou událost pořádá Svaz vinařů ve spolupráci se společností BS vinařské potřeby a za podpory Velkobílovických vinařů.

Přihlášky do soutěže i více informací o ní je k dispozici na www.vinarskepotreby.cz.