Někteří rodiče na Břeclavsku by s ní však nesouhlasili. Notují si s ministrem školství Marcelem Chládkem, který chce dostat z dosahu žáků hlavně automaty se sladkými nápoji a čokoládovými tyčinkami. Kvůli obezitě u dětí.

„Školy často nabízí v automatech a bufetech nezdravé pokrmy, jako jsou smažené koblihy s bílým cukrem. To je nešvar," tvrdí Zuzana Candigliota z Břeclavi.

Ačkoliv se podle ní stravovací podmínky pro školáky v posledních letech zlepšily, stále je co zdokonalovat. „Problém není rozmanitost stravy. Problém je to, aby odpovídala potřebám dětí ke zdravému vývoji," uvedla zastánkyně veganství Candigliota.

Podle Marcely Kurucové z Dolních Dunajovic by v případě jídelních a nápojových automatů měla škola vždy zohlednit názor rodičů.

„Aby měly školy, hlavně ty základní, automaty na kávu nebo čokoládové tyčinky takzvaně pod křídlem, není dobré. Klidně dám synovi dvacet korun, ale na něco zdravého, ne na přeslazenou colu," nechala se slyšet matka prvňáčka Kurucová.

Zdravé = drahé

Na Základní škole v Tvrdonicích mají jasno. Od automatů se striktně distancovali. „Nemáme žádné automaty, zakázali jsme je, protože to nepodporujeme. A to od mého nástupu v roce 2004," prohlásila ředitelka školy Pavlína Brabcová.

Připustila však, že jeden rok automaty zkoušeli. Na mléko a zdravé potraviny, jako müsli tyčinky, müsli a lupínky v krabičkách. Neúspěšně. „Bylo to předražené, jelikož v obchodě ty věci měli o šest korun levnější," poznamenala Brabcová.

Děti si nyní do tvrdonické školy nosí svačinky. „Voda je tu pitná. K obědu mají na výběr mezi sladkou a obyčejnou vodou," dodala ředitelka.

Trochu jiným případem než školy základní jsou ty střední. Ředitel břeclavského gymnázia Josef Drobilič vnímá možnost zakazování automatů na potraviny a nápoje na své škole jako holý nesmysl.

„Něco takového by studentům zakázat nešlo, aniž bychom změnili školní klima. To nechceme. Naši studenti o velké přestávce mohou opustit budovu gymnázia. A venku mají k dispozici obchody s potravinami, kde mají, bohužel, možnost koupit si třeba i ty nezdravé potraviny," vysvětlil Drobilič. Automaty již dříve řešil i na školní radě.

Rodiče se potýkají s ještě jedním „drobným" problémem. Dolnodunajovčanka Kurucová dobře ví, že děti o zdravé potraviny většinou moc nestojí.

„U nás ve škole mají ráno otevřenou kantýnu s mléčnými výrobky. Mně, jako rodiči, to vyhovuje, mému synovi ale ne. Nemá to moc rád," přiznala žena.