Řezaný, v květináči, nebo umělý? Tuto otázku řeší před Vánocemi nejedna domácnost nejen na Břeclavsku. Umělé stromky prodávají téměř všechny supermarkety. Stále více rodin se vzdává tradičního symbolu posledních svátků v roce a pořizuje si vánoční strom podle módy a hlavně navěky.

„Náš obchodní řetězec začal řezané vánoční stromky prodávat postupně už během prvního prosincového týdne. Lidé si mohou vybrat rovnou z pěti druhů jehličnanů. Kromě toho má Tesco ve své nabídce i stromky v květináčích. Ty jsou oblíbené stále víc, protože je pak lidé mohou vysadit třeba na zahrádku,“ přiblížila kupříkladu širokou nabídku břeclavského hypermarketu Tesco jeho mluvčí Eva Karasová.

Letošním hitem jsou Vánoce v černém

Kromě živých stromů ovšem Tesco nabízí také patnáct typů stromků umělých. Letošním hitem a velkým překvapením jsou stromky a vánoční ozdoby v netypické černé barvě. Ty nabízejí třeba právě v Tescu. „U stromků se lidé nemusejí držet jen tradiční zelené a mohou vyzkoušet extravagantnější barevné varianty, jako jsou zlatá, černá nebo i bílá,“ vyjmenovala Karasová.

Přestože nabídka napodobenin je široká, mnoho lidí stále sází na vůni jehličí a smůly, která k Vánocům neodmyslitelně patří. Konkurence mezi prodejci je i proto více než veliká. Svědčí o tom také fakt, že Polesí Valtice letos pořezalo na prodej šestkrát méně stromků než v předchozích letech.

„Živých vánočních stromků je na trhu dostatek, takže jsme už neřezali šest nebo sedm tisíc kusů jako v dřívějších letech. Letos jsme jich na trh dodali jen asi tisícovku,“ srovnával vedoucí valtického polesí Jiří Hledík. Jak dodal, borovice vysoká do dvou metrů vyjde z valtických zdrojů asi na dvě stě korun.

Pro stromky mnozí jezdí do Valtic léta

Na hájenku do Valtic někteří lidé jezdí pro vánoční stromek pravidelně dvacet nebo i třicet let. „Mají to jako takovou tradici. Přesto se najdou i tací, kterým k vánoční pohodě stačí třeba jen větvičky nebo vánoční kytice. Je to vyloženě o vkusu,“ myslí si Hledík.

K přírodě se stále více vracejí především mladí lidé. „Pět let po sobě jsme měli na Vánoce umělý stromeček, protože jsme v Kloboukách nemohli sehnat živý. Letos mi ale rodiče slíbili, že určitě koupí živý, aby celý dům voněl,“ těší se třiadvacetiletá studentka Eva Bedřichová z Klobouk u Brna.

„Pokaždé ho ladíme do jiné barvy, nikdy na stromek nedáváme všechny baňky. Hlavně musí svítit. Bez toho jako by Vánoce ani nebyly,“ zamýšlí se.