Když se František Stejskal podívá v práci z okna, vidí břeclavské koupaliště. V minulých dnech ho v rekreačním areálu zaskočilo kácení stromů. Stejně jako další lidé se při návštěvách plovárny bojí ztráty často vysvobozujícího stínu. Správci zdůvodňují razantní změny obavami o bezpečnost a opravami. Koupaliště má od začátku letošního roku pod křídly městská společnost Tereza.

„Už dřív si lidé stěžovali, že se tam není kde pořádně skrýt před sluncem. Nechci předem kritizovat, neznám plány města. Doufám ale, že jde jen o začátek oprav, které město začíná dělat po převzetí koupaliště pod svou správu. Třeba postaví pro lidi i nějaké to stíniště," nechal se slyšet František Stejskal, jenž je na Břeclavsku předsedou okresního fotbalového svazu.

Podle ředitele Terezy Pavla Švandelky se úpravy týkají příprav na začátek nové sezony. „Nechali jsme prořezat stromy, některé se musely i pokácet. Vše se dělo se svolením odboru životního prostředí. Z některých stromů padaly větve, což mohlo přímo ohrozit návštěvníky. To jsme samozřejmě nemohli dopustit," uvedl Švandelka.

Dělníci na koupališti opravují dlažby, chodníky a prostory kolem bazénů. Děti se mohou těšit na několik nových atrakcí. „Pokud mají lidé strach, že se nebudou mít kam schovat před sluncem, nemusí se bát. Stromů je tam pořád dostatek, nedošlo k jejich totálnímu vymýcení, pouze k prořezání," ujistil Švandelka.

Opravy za miliony

Mezi zastánce vzrostlých pamětníků minulých desetiletí patří například Břeclavanka Ivona Pospíšilová. Že je stromů na koupališti málo, se domnívala už za bývalého provozovatele. „Ten se jich tam zbavil tolik, že jsem byla v šoku. Bylo to tehdy hlavně proto, že tam přelézali plot lidé, kteří neplatili vstupné," tvrdí dvaatřicetiletá žena.

Je přesvědčená, že dříve chyběla potřebná péče rovněž trávníku. Pamatuje ho jako seschlý a žlutý.

„Na koupališti chyběl stín i zeleň. A jestli to teď vysekali ještě víc, tak jsem zvědavá. Zajedu se tam podívat. Samozřejmě pokud to bylo kvůli bezpečnosti, chápu to. Padající větve by mohly někomu ublížit. Už ať je léto a můžeme tam se synkem vyrazit," těší se přes kritiku mladá žena.

Kromě dělníků, kteří vykáceli na letním koupališti vzrostlé stromy, se v areálu pohybuje i těžká technika. Náklady na modernizaci díky výběrovému řízení klesly na pět a půl milionu korun.

„Letos máme v plánu opravu vstupu, dláždění kolem bazénů a oplocení. Stejně tak bazénu pro děti a neplavce. Vzniknout mají také menší atrakce pro děti a mládež. Důležitá bude závlaha trávníku, aby v době většího sucha byl skutečně zelený a ne hnědý. Pokud vyjdou peníze, provedeme i drobnou opravu hřišť. Třeba toho na minivolejbal," prohlásil břeclavský místostarosta Jaroslav Parolek.

Větší úpravy hřišť pak politici předpokládají v dalších letech. „Přibudou i fit prvky pro dospělé. Stejně tak by v budoucnu mělo opravou projít zázemí, tedy sprchy, šatny, toalety, bufet," doplnil místostarosta.