Předseda klobouckých včelařů Emil Rašner byl v šoku, když viděl, jak zahradnická firma ořezala dva čtyřicetileté stromy – jerlíny japonské. Navíc se dozvěděl, že pozemek se stromy patří Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který žádné jejich ošetření nepovolil.

„Volal jsem na tenhle úřad, jestli k ořezu dávali povolení. Bylo mi řečeno, že dávali, ale naposledy v roce 2007. Když jsem pak v pátek dvacátého února viděl, že tam někdo znovu pracuje, myslel jsem, že budou větve nějak rozumně prořezávat. Když jsem došel na místo o chvíli později, bylo to totálně prořezané. Nezůstala ani větvička,“ popisoval Rašner.

Coby zkušený včelař říká, že vzrostlé jerlíny byly velmi atraktivní pro včely. „I když květ spadl na zem, ještě se válely v něm, snažily se z něj něco dostat,“ poukázal.

Proč mikulovské spotřební družstvo Jednota jednalo svévolně, bez patřičného povolení, se v pondělí nepodařilo Břeclavskému deníku Rovnost zjistit. Kompetentní technický náměstek Vladimír Svačina, na něhož se ve věci odkazovala zástupkyně společnosti, byl na svém mobilním telefonu po mnoha pokusech stále nedostupný.

„Nám řekli, že je to povolené, dali mi objednávku, takže jsem nešel nějak do hloubky,“ vysvětlil Vladimír Šebestík, zástupce zahradnické firmy, která provádí prořez stromů. Až bylo po práci, dozvěděl se že povolení chybělo.

Na Rašnerovy námitky o správnosti prořezu však odpověděl jednoznačně. „Asi tomu nerozumí. Tyto stromy jsou sice včelařské, ale kdysi je tam nasadili pod dráty, takže asi nevěděli, jak budou jednou vysoké. Bez patřičného ošetření by za chvíli skončily v drátech. Jerlíny navíc obsahují jedovaté látky. Prach z jejich květů může vyvolat nevolnosti a způsobit nemoci. Správně by neměly být v ulicích,“ vysvětlil odborník.

Místa řezu jsou podle něj řádně zamazaná a seřezaná tak, že se už příští rok vytvoří na kosterních větvích asi šedesát centimetrů od sebe další přírůstky, které se budou takzvaně zavětvovávat.

Pohled na holý strom ovšem nepřesvědčil klobouckého starostu. „Dříve se tyhle stromy prořezávaly na různé žádosti, také kvůli elektrickému vedení. Teď je ale nechali ořezat tak, že to bije do očí. V takovém stavu s tím nemohou souhlasit. Podali jsme proto podnět na krajský úřad, aby posoudili, zda došlo k odbornému ošetření,“ sdělil Zdeněk Bobek.

Případem se kvůli visícímu otazníku nad nezbytným povolením zabývá i Česká inspekce životního prostředí. „Věc budeme řešit tento nebo příští týden. Zatím neproběhlo šetření na místě,“ uvedl vedoucí oddělení ochrany přírody Vítězslav Polách.