Kácení řídí lesníci a břeclavská radnice, která má v místě také menší pozemek. „Práce potrvají ještě zhruba týden,“ sdělil vedoucí Polesí Valtice David Janota. Lesům České republiky patří v této lokalitě necelý hektar lesní plochy.

O uplynulém víkendu kácení dřevin částečně omezilo dopravu na hlavní silnici z Břeclavi do Poštorné. Pomoc, aby se řidičům na dopravní tepně nic nestalo, zajišťovala policie.

„Nejpozději do dvou let vysadíme nové hospodářsky vhodné dřeviny. Budou plnit zejména funkci zvukové bariéry,“ vylíčil Janota. Rybník Včelínek je totiž coby dobře zarybněný revír vyhledávaným místem pro rybáře.

Výsadba nových stromů se však neuskuteční okamžitě po kácení těch starých. „Budou to sazenice do jednoho a půl metru. Jaké stromy tam porostou, zatím přesně nevíme. Výsadba začne pravděpodobně příští rok,“ sdělil Janota.

Podle vedoucí odboru životního prostředí břeclavské radnice Hany Hřebačkové nemusejí mít lidé obavy, že na zhruba hektarové ploše vznikne něco nepředvídatelného. „Není to plocha určená pro investiční výstavbu. Je to les. Řídí se hospodářskými osnovami,“ přiblížila Hřebačková.

Na špatný stav zhruba padesátiletých topolů a vrb v lokalitě u Včelínku upozornili obyvatelé Břeclavi. Těžba starých dřevin, tedy vykácení celého porostu, bylo přitom předem naplánované na období mezi lety 2010 až 2019.