Tyto vaky o objemu sedmapadesát litrů pocházejí ze Spojených států amerických. Podle doporučení je Mikulovští budou vodou plnit zhruba jednou týdně. „Voda z vaku odkapává malými otvory v jeho spodní části. Tím podporuje hluboké kořenění stromů. Důvodem k pořízení vaků bylo hlavně sucho, které v poslední době v Mikulově panuje,“ vysvětlila Petra Sněhotová z Městského úřadu v Mikulově.

V to, že se investice do speciálních vaků vyplatí, věří také mikulovský starosta Rostislav Koštial. „Nejde zrovna o levnou záležitost. Proto tuto novinku vyzkoušíme a uvidíme, zda se nám osvědčí. S jednorázovým zaléváním je především v létě velký problém. Voda se odpaří a z půdy rychle odteče,“ řekl starosta Koštial s tím, že Mikulovští jen v poslední době vysázeli na tisíc nových stromků.

Jak vedení města upozornilo, prostor, na kterém se mladé stromy s vaky nacházejí, je pod stálým dohledem kamer městské policie. „Věříme, že obyvatelé budou natolik uvědomělí a tuto moderní technologii nezničí,“ doufá Koštial.