„Předpokládalo se, že strop bude v pořádku. Zásah řemeslníků ale odhalil, že je ve velmi špatném stavu. Na vině jsou především dřevokazní škůdci. Prkna jsou rozežraná na prach, stropní trámy napadené tesaříkem,“ popisovala neutěšený stav starostka obce Alena Vávrová.
Strop kostela je nyní rozebraný a pracuje na něm odborná firma. „Měli jsme štěstí, byla to jen otázka času. Hrozilo zřícení celého stropu,“ pokračovala starostka.
Kostel ve Velkých Hostěrádkách stál už v šestnáctém století. V roce 1789 ale vyhořel. Do pěti let postavili věřící v obci kostel nový, který se zachoval až do současnosti. Je zasvěcený svatému Šebestiánovi, Rochovi a Rozálii, ochráncům proti moru.
Poslední větší opravou prošel velkohostěrádský kostel v roce 1975. V posledních letech na ni farnost navázala výměnou oken a opravou střechy, na kterou zorganizovala mezi věřícími sbírku. Letos v červnu pak navázaly práce za bezmála pět milionů korun.
„V plánu bylo odvodnění kostela, oprava venkovních i vnitřních omítek a také restaurování kamenných a dřevěných částí, například kazatelny nebo křtitelnice. Nutná kompletní rekonstrukce stropu nám ale zkřížila plány. Jsme z toho všichni nešťastní. S něčím takovým nikdo nepočítal, peníze určitě stačit nebudou,“ posteskla si Vávrová.
Na opravy kostela přispěl částkou 4,3 milionu korun Státní zemědělský intervenční fond. Zbylého půl milionu na plánované práce dala dohromady farnost. Stejná nebo spíše ještě o něco vyšší částka teď ale Velkohostěrádským chybí na strop.
„Musíme sehnat další peníze. Obec je nemá, navíc kostel není náš. Farnost proto zřejmě požádá o výpomoc krajský úřad. Nebo se třeba najde nějaký mecenáš, který s opravou stropu v historicky cenném kostele pomůže,“ věří starostka obce.