V konkurenci více než dvou set uchazečů se tak studenti z Břeclavi dostali mezi deset nejlepších. Mají šanci postoupit do evropského finále. „Myslím, že jsme zabodovali právě díky 3D tiskárnám, které jsou na vzestupu. Ukázaly také svoji přednost právě v době koronavirové krize, kdy jsme operativně tiskli překladače na šňůrky pro šičky roušek. Pro břeclavskou nemocnici a hustopečské zdravotnické zařízení zase redukce na masky. A jistě také zaujal dobrý finanční výsledek naší firmy,“ zamyslel se za studenty jeden z hlavních aktérů Jakub Petrjanoš.

D3press
• Studentská firma Gymnázia a jazykové školy Břeclav.
• Zabývá se výrobou reklamních předmětů, tiskla překladače šňůrek pro roušky a redukce na masky.
• Je mezi TOP firmami v ČR.

Celkem osm spolužáků ze třetího ročníku gymnázia poznává díky projektu úskalí i možnosti vlastní firmy. „Hned na začátku nás překvapila přebujelá byrokracie se založením firmy, řešíme problémy s dodavateli kvůli nedodržení termínu, dohadujeme se s odběrateli o ceně. Ale jsem za tu možnost si vše vyzkoušet rád,“ dodal Petrjanoš.

Už nyní s kolegy uvažuje, že v podnikání v oboru budu pokračovat i při studiích na vysoké škole.

Běžně se zabývají výrobou reklamních předmětů a jejich takzvané placky jdou na odbyt díky originálnímu zpracování.

Turistické informační centrum ve Vranovicích zahájilo provoz. Nově v budově vlakového nádraží.
Vranovické infocentrum otevírá nově na vlakovém nádraží. Turistům nabídne i kola

Oporu mají studenti ve svém mentorovi Petru Vlasákovi. „Výhoda programu je v tom, že studenti si musí pečlivě vybrat předmět podnikání, protože do něj vloží své vlastní peníze. Když nebudou úspěšní, přijdou o ně, což je skvěle motivuje,“ ocenil Vlasák.

Studentská firma je srovnatelná se skutečnou. „Figuruje v ní právník, účetní i PR manažer, což jsou další spolužáci. Výhodou je, že díky projektu neplatí daně a neřeší EET,“ dodal Vlasák. Podle něj podobně ve škole fungují ještě další tři firmy.

Testování na Covid-19. Stan na odběr vzorků u břeclavské nemocnice.
Testy na Covid-19? U břeclavské nemocnice je nově udělají i pendlerům

Kvůli koronavirové karanténě nemohli letos studenti představit svou firmu na soutěži osobně. „Oceňujeme pružnost studentů, kteří pro porotce připravili tříminutové video prezentace. Výroční zpráva, nebo e-shop napoví mnohé, ale díky videu jsme mohli vidět i jejich charisma,“ ocenil Martin Smrž, ředitel neziskové organizace JA Czech, která studentské firmy zastřešuje.

Zdroj: Youtube