Deváťák Jakub Súkeník z břeclavské základní školy Slovácká momentálně přemýšlí, kterou střední školu zvolí. Mezi možnostmi ční „průmyslovka", jejíž studenti se v úterý představili ve výrobní společnosti Otis.

Súkeník byl jeden z žáků přihlížejících technickým vymoženostem, které o pár let starší studenti vyrobili. „Nejvíc mě zaujaly generátory a vozítko ovládané přes mobilní telefon," říkal hoch, jehož technika zajímá od dětství.

Podobně na tom byl sedmnáctiletý Petr Janigáč z Břeclavi. Na břeclavské průmyslovce studuje třetím rokem a svým následovníkům ukázal počítač řízený myšlenkami, pohybem očí a obličejovými svaly. „Je to celkem jednoduché. Součástí je čelenka se šesti snímači. Část věcí jsme nakoupili, ale programování už bylo na mě. Čelenka v podstatě zastupuje klávesnici. Než si na ni člověk zvykne, trvá to asi dva nebo tři dny," vyprávěl Janigáč.

Technickou vymoženost lze uplatnit například při hraní her nebo také ve zdravotnictví. Pomoci může zejména lidem s pohybovými problémy.

Technické talenty

Podle Viléma Závodného, učitele a manažera přehlídky s názvem Technika je hra, bylo spojení s Otisem účelové. „Chtěli jsme jej, protože patří k největším společnostem v regionu. Navíc tam pracuje řada našich absolventů. Studenti místo navštěvují také na brigády a praxe. Nyní chceme motivovat žáky základních škol, aby si našli cestu k technickým oborům," uvedl Závodný.

Projekty, které předvedl třeba Janigáč a jeho spolužáci, podpořily evropské peníze. „Jde o celou škálu zajímavých věcí, od robotiky, ukázky programování až po fyzikální pokusy. Ukazujeme elektrotechniku i strojírenství," pokračoval pedagog.

Spolupráce mezi podnikem a školou začala už loni. Že by ale v úterý zástupci Otisu vyhlíželi možné kandidáty na pracovní pozice, personální manažerka Olga Zápecová odmítla. Přesto… „Nedostatek technických talentů je dlouhodobý. Proto je důležité, aby žáci nastupovali do škol, odkud můžeme čerpat. Byli jsme tak rádi, že náš škola oslovila a my jí mohli nabídnout naše prostory," poznamenala Zápecová.