Spotřební daň = smrt Moravy. Neničte nám obor! Milá Praho, po spotřebce už žádná dovolená na Moravě nebude. Tato země není pro mladé. Neberte nám budoucnost! Vyzbrojeni transparenty na přechodu pro chodce poblíž kruhového objezdu u mikulovské Billy ve čtvrtek dopoledne protestovali studenti vinařských oborů proti zamýšlenému zavedení spotřební daně na tichá vína.

Klidné přecházení po přechodu z jedné strany ulice na druhou, na které dohlíželi i policisté, s přestávkami trvalo zhruba hodinu. Chvílemi se neobešlo bez nesouhlasného i podpůrného troubení projíždějících řidičů.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

„Protestem chceme dát jako studenti vinařského oboru najevo svůj nesouhlas se zavedením daně, a zároveň chceme ukázat, že nestojíme o to, aby nám zkazila budoucnost,“ zdůvodnila pro Deník zástupkyně studentů Marie Šlancarová z Němčiček.

Budoucí vystudovaní vinaři a vinohradníci se do Mikulova začali postupně sjíždět zhruba od desáté hodiny dopolední. Na místo jich nakonec dorazila zhruba padesátka.

Na snímku prezident Svazu vinařů České republiky Martin Chlad.
Vína z jihu Moravy a spotřební daň. Svaz vinařů hodlá lidi vtáhnout do debaty

Spotřební daň na víno existenčně ohrožuje až šedesát tisíc lidí na jižní Moravě. Vinaři a vinohradníci mají úvěry a hypotéky a jejich rodiny jsou na nich závislé. Ta urgence je veliká, protože spotřebka je zlikviduje,“ okomentovala Šlancarová.

Podotkla, že většina vín se prodá do ceny nižší než je sto korun. „Spotřebka naše vína zdraží o asi padesát korun, protože si na ni si dává marži obchodník a daň z přidané hodnoty. Tímto se naše víno stane neprodejné a až osmdesát procent vinařů zkrachuje,“ upozornila zástupkyně studentů.

Neoveský vinař a odborník Lubomír Glos oslaví na podzim devadesátku. Před pár dny ho za přínos vědě ocenil jihomoravský hejtman Jan Grolich.
S rostlinami si povídám. I réva má duši, míní vinař Glos z Moravské Nové Vsi

Zdůraznila, že protestujícím jde o to, aby je někdo vyslechl a pomohl plány na uvalení spotřební daně na tichá vína zastavit.„My jako studenti jsme s tímto oborem generačně spjati, investovali jsme roky do specializace a studia, a teď máme o všechno přijít? Zároveň jsme slušní lidé a nechceme porušovat zákony, proto budeme chodit přes přechod tam a zpátky. Aby nás někdo vyslechl a zastavil tuto šílenost. Vždyť ta spotřebka naše vína posune úplně do neprodejné zóny, nahradí je vína z dovozu, ta naše se už nebudou prodávat. My zkrachujeme a přijdeme nejen o rodinné dědictví, ale i kulturní. Nebude tu cestovní ruch a celá jižní Morava se tím pohřbí,“ řekla Šlancarová.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Podobně hovořili i studenti Střední vinařské školy z Valtic, kteří se představili jako Tomáš a Marek. „Přijeli jsme vyjádřit nesouhlas se zavedením spotřební daně. Pokud k tomu dojde, vezme nám to naši budoucnost a obor, který chceme v budoucnu dál studovat a pokračovat v něm i profesně. Pokud to zavedou, tak celé studium pro nás bylo zbytečné. Naše víno bude nekonkurenceschopné, vinohrady vyklučíme, všude bude plevel a spousta lidí přijde o práci,“ shrnuli mladí muži.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Studenti nevyloučili, že v protestech budou pokračovat. „Toto je naše první společná akce. Uvidíme, jestli zabere nebo ne. Zatím nám přijde, že nás jako studenty vůbec nikdo nebere v potaz. Pokud tomu tak bude i nadále, tak budeme dál vyvíjet nějakou iniciativu, protože se zavedením spotřební daně razantně nesouhlasíme. Jaké budou další kroky, se uvidí. Ještě bych je nezveřejňovala,“ nechala se slyšet zástupkyně studentů.

Studenti blokují kruháč v Mikulově. Nesouhlasí se spotřební daní na tichá vínaStudenti blokovali přechod u Billy. Protestují proti spotřební dani na tichá vínaZdroj: Deník/Iva Haghofer

Podpořit studenty přišli i senátor a bývalý dlouholetý mikulovský starosta Rostislav Koštial nebo David Šťastný, ředitel vinařství Chateau Valtice. Oba shodně podotkli, že je aktivita mladých vinařek a vinařů mile překvapila, a že jí fandí.

Zástupci Svazu bio vinařů nechali vytvořit billboardy se vzkazem pro ministra financí Zbyňka Stanjuru.
Stanjuro, na Moravu nejezdi. Kvůli dani mluví vinař z Břeclavska o vyhlazení

„Celkový stav ve vinařství je nyní velice znepokojivý a je vidět, že to velmi vážně berou i studenti. Je potřeba zvednout hlas a přesvědčit politiky, kteří mají v plánu spotřební daň zavést, aby od toho upustili. Nejde o nic jiného, než abychom měli rovné podmínky se zbytkem zemí Evropské unie. Musíme tento obor zachránit. Jde o krajinu, pracovní místa a o rodiny, kterých se vinařství dotýká. Vždyť v České republice jich je registrovaných na 12 700. Často jsou to malá vinařství, která dávají práci většině členů rodiny,“ zdůraznil Koštial.

Vinaři v Lednici a jejich zahájení sezony, rok 2022. Ilustrační snímek.
Velké vítězství vinařů? Plány na spotřební daň na tichá vína mají být ze hry

Šťastný zase hovořil o obrovském respektu směrem ke studentům. „Musíme si uvědomit, že i v roce 1989 vzešla iniciativa právě od studentů. Jsem velmi mile překvapený, že si uvědomují, jak vážně je náš obor ohrožený. Nelogický krok směrem k zavedení spotřební daně na tichá vína vnímám ze strany vlády na úrovni vlastizrady. Nejde vlastně o nic jiného než zvýhodnění zahraničních vinařů,“ nechal se slyšet ředitel Chateau Valtice.

Zavedení spotřební daně na tichá vína je podle všeho po loňské výjimce opět ve hře. Ministr financí Zbyněk Stajnura dokončuje návrh na jeho zdanění, který v nejbližší době předloží pětikoalici.

Za záchranu svého oboru, který je silný, tradiční, ale hrozně zranitelný, se hned na začátku roku opět pustili také sami vinaři. V osvětě jim pomáhá iniciativa Pozor! Křehké.