„Hustopečské gymnázium se zapojilo už do letošních krajských voleb na škole. Podle mého jde totiž o velmi užitečný projekt a s jeho výstupy můžeme dál pracovat jak v politologii, tak v sociologii. Účast je dobrovolná, volit mohou všichni studenti školy starší patnácti let. U krajských voleb byla účast šestadevadesát procent," pochvalovala si úspěšný nápad Marie Formanková, která na hustopečském gymnáziu učí občanskou výchovu a základy společenských věd.

Jak dodala, s organizátory má skvělé zkušenosti. Na materiály ke studentským volbám, komunikaci s pořadateli či dodržování termínů si nemůže stěžovat. Jako učební pomůcku a motivaci pro výuku používá i závěrečnou statistiku výsledků.

„Výsledky studentských krajských voleb se od ostatních škol téměř nelišily. Na rozdíl od výsledků státních voleb. U studentů totiž vítězily spíše malé strany a hnutí než velké parlamentní stálice. Prezidentské volby studenty zajímají také. Třeba dnes jsme srovnávali kandidáty podle odpovědí, které jim kvůli volbám mladí dávali," prozradila v pondělí Formanková.

Spolu s hustopečským gymnáziem se do dobrovolného projektu na Břeclavsku zapojila také střední odborná škola a učiliště z Hustopečí nebo odborné učiliště v Pohořelicích. Celkem se zapojí čtyři sta středních škol z republiky.

Z dotazníkového šetření, které společnost Člověk v tísni dělala na jaře letošního roku mezi českými středoškoláky, vyplynulo, že celá čtvrtina z nich se o politiku nezajímá a k volbám jakéhokoliv typu by nešla. Osmdesát procent studentů také nevěří, že sami mohou přispět k řešení problémů ve svém okolí a v České republice.

„Studentské volby pořádáme již potřetí a počet zapojených škol do projektu stále roste. Tentokrát se přihlásila téměř každá třetí česká škola, což svědčí o stále větším zájmu věnovat se aktuálním občanským tématům ve výuce," shrnul Karel Strachota z Člověka v tísni, který první studentské volby inicioval před dvěma lety.