Řeč je o studentech břeclavské Průmyslové školy Edvarda Beneše Pavlu Křepelovi a Marku Serbanovi. Svůj dvouapůlminutový klip jeli minulý týden prezentovat do Vídně v rámci mezinárodního projektu rakouského ministerstva školství.

„Škola se projektu účastní už šestým rokem, my dva jsme tam byli letos podruhé,“ říká o „pracovním výletě“ ve Vídni Pavel Křepela. Letos si pro své video vybrali téma Komedie. „Přemýšleli jsme, co by tam mohlo lidi zaujmout. A napadlo nás, že by nemuselo být špatné natočit jednotlivé pohledy na člověka z vesnice, který se jen tak náhodou dostane do velkoměsta,“ popisuje námět krátkého filmu Křepela.

Kvůli natáčení museli na celý den do Lanžhota a pak i do Brna. „Děj je jednoduchý. „Sedlákovi“ se zlomí vidle a navíc ještě spadne do hnoje. Pak jede v motérkách do města, aby si koupil nové. Naše video vlastně zachycuje, jak by taková cesta mohla vypadat,“ lákají ke zhlédnutí studenti.

Ve Vídni pak snímek ukázali porotě. „Myslím, že to moc nepochopili. Hledali jsme to správné slovo, jak bychom přeložili název Vesničan ve městě. Nakonec jsme klip pojmenovali Kultur schock, i když ani to není přesné. Navíc v Rakousku mají úplně jiné vesnice, takže asi nevěděli, co tím myslíme,“ shodují se oba maturanti.

Do Vídně je doprovázeli také jejich mladší kolegové Jiří Daněk a Jakub Pavlů. Ti si jeli soutěž zatím jen „ohmatat“. To pravé klání je čeká až v příštím roce, kdy převezmou štafetu. „Už teď máme natočený skoro celý film. Má to být satira na školu. Ale nejspíš natočíme ještě něco dalšího,“ říkají rozhodně.
Podle všech čtyř není projekt ve Vídni jen ideální příležitost k ulití se ze školy. „O to nám nejde. Jsme tady na internátě, takže to bereme jako zpestření. Určitě je to taky velká zkušenost,“ myslí si Křepela se Serbanem.

Jak řekli, nejzajímavější pro ně bylo vidět, jak pracují jejich zahraniční kolegové. „Jsme úplní amatéři. Někteří z ostatních soutěžících se filmování věnují naplno, nebo ho dokonce studují. Také ta technika je o něčem jiném,“ dodávají s úsměvem.