Ve čtvrtek dostali vysvědčení žáci a studenti, v pátek radní. Na Břeclavsku konkrétně dvou měst – Hustopečí a Břeclavi. Jejich práci hodnotili studenti ze třetích ročníků tamních gymnázií. Byli poměrně mírní. Pětka padla jen jedna – za dopravní spojení do Hustopečí.

„Dříve jsme mohli jet několikrát za den autobusem po dálnici přímo do Hustopečí, za chvíli jsme byli tady. Teď musíme nemožně přestupovat. Navíc v zimě, jestli sněží, prší, v Židlochovicích nezbývá než stát a čekat. Je to nepříjemné. Sestra má dítě, jak má cestovat s kočárkem?“ ptá se například Lenka Vejpustková.

Mluví za celou třídu. Právě za integrovaný dopravní systém totiž dostali hustopečští radní nejvíce třídních důtek – celkem dvanáct. V tomto případě ovšem neprávem. Nový systém veřejné dopravy je totiž dítětem Jihomoravského kraje, nikoli města.

„Tuto důtku beru a rád se k ní připojuji. Necítím se totiž za město tak úplně na vině. Integrovaný dopravní systém považuji z pohledu Hustopečí za velmi nešťastný. Byli bychom rádi, kdyby se spoje zlepšily, bohužel to ale neumíme příliš ovlivnit,“ krčil rameny hustopečský starosta Luboš Kuchynka.
Naopak mimořádná pochvala jednoho ze studentů za to, že město do IDS zatím neplatí, ho evidentně potěšila.

Studenti břeclavského i hustopečského gymnázia si hodnocení radních užívali. Do vysvědčení napsali, co si o jednotlivých tématech skutečně myslí.

Dvacítka studentů hustopečského gymnázia nejlépe hodnotila možnosti sportovního vyžití ve městě. V součtu si jako jediné vysloužilo jedničku, byť s malým minusem. Kultura a životní prostředí jsou na tom podle studentů o stupeň hůře. Zajímavé výsledky přinesla kategorie Pomoc škole, kde hned osm gymnazistů přiznalo, že nemá dostatek informací. Celkově pak 7.C ocenila práci hustopečských radních horší dvojkou.

„Hodnocení mě příliš nepřekvapilo. Víme, že máme rezervy. Ve druhém pololetí se pokusíme zlepšit,“ slíbil Kuchynka při pokusu o žert. Jinak ale bral poznámky a podněty gymnazistů vážně. „Je vidět, že se studenti dívají kolem sebe a že jsou schopni nás upozornit na věci, které nejsou úplně stoprocentní,“ všiml si starosta Hustopečí.

Doprava i miniatury

Sedmadvacet břeclavských studentů nejvíce kritizovalo tamní radnici za dopravní situaci. Žáci by například uvítali více nočních spojů do městských částí, a to třeba i po půlnoci za zvýšenou cenu. Řada z nich bych už také ráda viděla kolem Břeclavi obchvat.

„Mohl by městu pomoct od silné dopravy, která tady přes den je. Pro spoustu řidičů by bylo lepší, kdyby se centru vyhnuli,“ domnívá se například Radim Stráník s tím, že dopravě určitě nepomůže ani připravovaný hobby market v centru města.

„Obchvat situaci zásadním způsobem nezmění. Lidé jezdí z práce i domů auty, kterých pořád přibývá. Těch, co jen Břeclaví projedou, je asi pětadvacet procent,“ reagoval břeclavský starosta Dymo Piškula. A dodal, že se lidé musí postupně smiřovat s tím, že na jízdu po městě je nutné si vyčlenit trochu více času.

Studenti břeclavského i hustopečského gymnázia si hodnocení radních užívali. Do vysvědčení napsali, co si o jednotlivých tématech skutečně myslí.

Stráník naopak vedení města pochválil za dobrý a i pro gymnázium prospěšný projekt výstavby hřiště na Základní škole Slovácká.
Palčivým tématem je pro studenty třetích ročníků břeclavský zámek. Chtěli by například sami zhlédnout, co se za tolik milionů opravilo.

Dotkli se i chystaného parku miniatur. „Myslím si, že miniatury jsou zbytečné vyhození peněz. Představitelé města chtějí Břeclav zařadit někam, kam nepatří. Je to čistě cílená reklamní kampaň, jak sem přilákat turisty na něco, co už samo o sobě vydělává,“ kritizoval nahlas Ondřej Matocha. Jak dodal, stejnou bránu by si mohli vymyslet i představitelé obcí na druhé straně Lednicko–valtického areálu.

„Když se lidí v republice zeptáte na Lednicko–valtický areál, tak téměř nikdo neví, že do něj patří i Břeclav. Přitom několik památek leží právě na našem katastru. A turisté navštěvují většinou jen zámek v Lednici a Valticích a jen málo z nich se dostane k saletům do lesů,“ zdůvodnil nutnost propagace města Piškula, který vidí možnost právě v opravě zámku a parku miniatur.

Piškula školáky pozval, Kuchynka chtěl dvojku

Břeclav - „Asi jsme dostali takové známky, jaké si zasloužíme,“ shrnul vysvědčení břeclavský starosta Dymo Piškula. Nejvíce ho však překvapila trojka za kulturní vyžití. „V této oblasti bych tak přísný k radnici nebyl. Opravili jsme všechny kulturní domy, zavedli jsme čtyři velké akce. A stejně pořád slyšíme, že lidé na kulturu nechodí,“ bránil se s dovětkem, že studenti jsou hodně nároční a vzhledem ke svému věku ani nemůžou porovnávat kulturu dnes a před deseti lety.

„Určitě máme co zlepšovat. Ale celkem si známky dva minus vážím. Pro mě taková známka byla na gymnáziu vždycky dobrá,“ usmíval se.
Zároveň by rád prostřednictvím Břeclavského deníku pozval studenty z dané třídy na radnici, kde by si mohli o tématech, které gymnazisty nejvíce zajímají, společně promluvit.

Hustopeče – Jsem vcelku spokojený, říká při pohledu na vysvědčení, které hustopečským radním vystavili studenti třetího ročníku tamního gymnázia, starosta města Luboš Kuchynka.

Jak se ale později ukázalo, v některých oblastech přece jen myslel výš. „Je škoda, že se studenti v hodnocení dopravy soustředili jen na IDS. My jsme přitom jenom loni do nových povrchů silnic vložili padesát milionů korun. Udělali jsme v tomto směru kus práce. Možná bychom si zasloužili lepší známku,“ snaží se starosta lobbovat. Pozdě.

Velmi ho naopak těší ocenění snahy radnice v oblasti sportu. A kultura? „Jeden stupínek dolů oproti sportu je možná důsledkem nepříliš dobrého stavu městského kulturního střediska, které by si zasloužilo rekonstrukci. Na to ale zatím v pokladně není,“ přiznal Kuchynka.

Co také napsali

HUSTOPEČE
Mimořádná pochvala: ANO. Neplatí do IDS
Pomoc škole: Ono se škole pomáhá? Možná pekárna (Karlova) vedle
Poznámka: Údržba chodníků v zimě = katastrofa, silnice taktéž

BŘECLAV
Mimořádná pochvala: NE. Nezaslouží si
Třídní důtka: ANO. Památník „automat“ v Poštorné u knihovny (nevkusné)
Třídní důtka: ANO. Málo značkových obchodů. Žádné KFC nebo McDonald´s a špatná dopravní situace

ELIŠKA WINDOVÁ
MICHAL ŠUPÁLEK