Studentským prezidentským volbám patří úterní dopoledne, kdy se ve společenské místnosti gymnázia střídá jedna třída za druhou. I když jsou volby takzvaně nanečisto, scénář je stejný jako při skutečném sběru volebních lístků.

Za stolem sedí komise složená z trojice tamních studentek, které každému z příchozích dávají hlasovací lístek s osmi jmény. Každý může zakroužkovat pouze jedno a papír končí v urně zapůjčené z městského úřadu. Volí téměř všichni.

Poslední volič

„Myslím si, že je to dobrá věc a volební průzkum. Ve skutečnosti to asi bude jiné, ale aspoň uvidíme, jak to studenti cítí," míní například Hustopečan Jaroslav Rybář, jenž je posledním hlasujícím.

Vítězství Franze nepřeceňuje. Domnívá se, že řadu hlasů získal díky nerozhodnosti některých studentů. „Osobně jsem volil někoho, kdo má podle mě reálnou šanci na celkové prvenství," podotýká mladík. Studentka Johana Svobodová z Uherčic vidí přínos zejména v názorné ukázce, jak volby vypadají a nastínění názoru mladých. „Někteří mají jasný názor, jiní volí spíše z recese," je přesvědčená dívka.

Lze označit volbu Franze jako recesi kvůli potetované tváři? Pravděpodobně ano. A jako překvapení? Kdepak.

Už v prvním vyjádření Formánková naznačila, že studenti k této osobě tíhli. Navíc: v předchozích krajských volbách sklízela úspěchy Česká pirátská strana.

„Netroufnu si říct, jak velké role hrála osobnost pana Franze a nakolik jeho image. Hlavně u vyšších ročníků bych však studenty nepodceňovala. Určitě si dali práci s vyhledáváním informací a jeho názorů," reaguje Formánková na výsledky prvotního sečtení.

Výsledky oznámí

Druhé místo obsadil na hustopečském gymnáziu Jan Fischer, vysoko skončil také Karel Schwarzenberg. Naopak pouze jeden hlas získal Jiří Dientsbier mladší, úspěchem nelze nazvat ani výsledek Přemysla Sobotky. „Výsledky pošleme ve středu k organizátorům voleb – Člověku v tísni a ve čtvrtek je oznámíme oficiálně," dodává pedagožka.

Studentské volby se konaly také na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v Hustopečích a Odborném učilišti ve Cvrčovicích.

Jde o celorepublikovou akci, do níž se zapojilo čtyři sta středních škol.