Hloučku žáků pak muž ukazuje simulaci výpadku proudu.

Na veletrh v břeclavském Domě školství si udělalo čas sedmačtyřicet škol. Zdaleka už neplatí, že dvoudenní akce je zaměřená hlavně na Břeclavsko. „Veletrhu se účastní gymnázia, učiliště, odborné a praktické školy z celé jižní Moravy," přikyvuje jedna z jeho organizátorek Ludmila Ratajská ze Střediska služeb školám.

Změřili mou kondici

Ve stánku brněnské střední průmyslové školy chemické pro mě dvě laborantky vypustily džina z baňky.

Studentka třetího ročníku Simona Jakubcová z Moravské Nové Vsi pak musí jednoduchou, ale efektní chemickou reakci ukázat i dalším. Na vyžádání. „Na veletrhu v Břeclavi jsem byla sama, když jsem si vybírala střední školu. Pomohl mi rozhodnout se," tvrdí Jakubcová, zatímco pokračuje v pokusech.

Zástupci znojemské střední zdravotní školy mají jiný trumf. Lákají mě na zajímavý přístroj, speciální váhu, již zakoupili díky projektu o zdravém životním stylu.

Přemluvili mě, nechávám si změřit svou tělesnou kondici. Výsledek? Vše v normálu, jen metabolický věk jednadvacet. „Sláva, omládl jsem!" usmívám se na studenta školy, který mi na kartu zapsal všech deset údajů.

Mezi školními stánky se pohybuje i rodič Miroslav Kubík z Vrbice. O dalším studiu nemá jasno jeho dcera ani její spolužačka. Stále vybírají, kam po základní škole, a tak přijeli do Břeclavi. „Trochu jsem se bál, že tady bude jen pět břeclavských škol, ale opak je pravdou," kvituje muž.

Dívky mají plné ruce letáků. Dohromady sbírají informace od učitelů i studentů. „Živý kontakt s lidmi z daných škol je lepší než jen prohledávání internetu," myslí si Kubík, avšak vzápětí přiznává, že doma došlo i na to.

Veletrh představuje i šest gymnázií. Z Břeclavska se do něj zapojilo celkem jedenáct škol. „Jezdíme sem pravidelně. Má to efekt. Už se mi stalo, že studenti, kteří přišli k nám do školy, tak si hned vzpomněli, že mě znají z břeclavského veletrhu," povídá učitel odborných předmětů Jan Svoboda. Je zástupcem hustopečské střední odborné školy a středního odborného učiliště. Zájem je podle něj například o informační technologie.