Společného výletu na kolech Lednicko-valtickým areálem se zúčastnilo dvacet vybraných studentů druhých ročníků. „První dva roky jsme v květnu organizovali rafting na Dyji, ale podruhé nám řeka klesla natolik, že už byl problém s projížděním. Proto jsme se rozhodli pro Lichtenštejnské stezky, které se otevíraly před několika lety,“ vysvětlil Miroslav Geršic, který na břeclavské průmyslové škole vyučuje kromě jiného právě němčinu a je jedním z organizátorů už tradičního přeshraničního setkání studentů.

Loňský rok se podle jeho slov velmi zdařil. „Mnohé studenty z vídeňského gymnázia ten výlet inspiroval k tomu, že sem pak v létě vzali rodiče. Příznivý ohlas se loni projevil i v jejich vídeňských českých novinách,“ řekl Geršic.

Druháci z obou států prý dostali výlet na kolech za odměnu. Při výběru zájemců měli navrch prospěchově vyrovnaní studenti se znalostí němčiny. „Když dojedou k některému saletu, dostaly děcka za úkol popsat německy, u které konkrétní památky stojí,“ vylíčil Geršic.

Pro břeclavskou průmyslovku není výlet na kolech po Lichtenštejnských stezkách jedinou přeshraniční aktivitou. V polovině června se vypraví další studenti do Hollabrunu, kde je čeká fotbalový zápas. O týden později pak budou školu reprezentovat ve Vídni na tradičních dovednostních takeshi hrách. (šev)