„Jaro bylo tentokrát hodně chladné a deštivé. Něco mi i pomrzlo. Celkově je příroda tak dva až tři týdny pozadu. Úroda brambor, cibule a česneku bude ale asi dobrá, i když později. Také rybíz, angrešt a maliny vypadají dobře, když nepřijdou kroupy,“ řekl Deníku důchodce.

Bezmála o měsíc později zatím se sklizní jahod na svých plantážích počítá pěstitel Zdeněk Jakubčík ze Šakvic na Břeclavsku. Kvůli počasí tam zatím není samosběr možný. „Čekáme na sluníčko a teplo. Předpokládáme, že sbírat budeme někdy v půlce června,“ informoval zákazníky Jakubčík.

Sadařům v ovocnářském družstvu v brněnském Starém Lískovci loni mráz spálil meruňky, švestky i broskve. Stromy tehdy vykvetly velmi brzy už na přelomu března a dubna. Družstvo má ovocné stromy zhruba a 95 hektarech. Podle sadaře Karla Blahy letošní pozdější nástup jara ovocným stromům vyhovuje. „Stromy tentokrát kvetly později a mrazy se nám vyhnuly. Jak ale bylo chladněji a deštivo, tak nedošlo k opylení hrušek. Ty letos budou mizerné, a co mám zprávy, tak nejenom u nás. Úroda jablek zatím ale vypadá minimálně lehce nadprůměrná. Uvidíme. Do sklizně je ještě daleko,“ poznamenal Blaha.

V předchozích letech bojovali zemědělci nejenom na jihu Moravy s nedostatkem vody. Letos je vláhy v mnoha oblastech naopak nadbytek a v kombinaci s dlouhodobě chladným počasím řadě plodin neprospívá. „Říká se studený máj v stodole ráj. Vody a chladu už ale letos na jaře bylo dost. Potřebujeme, aby se už konečně oteplilo. Třeba ječmen jarní je teď u nás žlutý, místo aby se zelenal. Máme ho asi na sto šedesáti hektarech a sladovny vyžadují vysokou kvalitu. Případná ztráta by byla citelná. U pšenice je situace trochu lepší. Vše je opožděné minimálně o dva týdny,“ řekl Ladislav Menšík ze společnosti Agrospol Knínice, která hospodaří na Blanensku.

Podle ředitele Vinařského fondu České republiky Jaroslava Machovce je zhruba dvoutýdenní časová ztráta vidět také na jihomoravských vinicích. Ty mají vláhy sice také dost, ale pěstitelé čekají na teplejší počasí. „Zatím nedošlo k žádným excesům a vinice vypadají dobře. O úrodě je však zatím předčasné mluvit. Záleží na dalším vývoji počasí. Hrozny se počítají až na podzim. A vlastně až ve sklepě, protože vlečka s hrozny se může po cestě zvrhnout,“ zavtipkoval Machovec.

Meteorologové vidí začátek června optimisticky. Má se začít postupně oteplovat a koncem tohoto týdne má být až kolem pětadvaceti stupňů. Podobně i příští týden. „Letošní jaro bylo na jihu Moravy chladnější než obvykle. Chladnější duben než letos jsme naposledy zaznamenali v roce 1997 a chladnější květen byl v roce 1991,“ informovala Gražyna Knozová z oddělení meteorologie a klimatologie brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Průměrná měsíční teplota v březnu byla 3,9 °C, v dubnu 9,3 °C a v květnu 14,4 °C. Březen byl sice teplotně normální (s odchylkou -0,1 °C od průměru v letech 1981 až 2010), ale duben a květen byly studené (odchylka za duben činila -1,6 °C a za květen -1,4 °C).

Teplotní rekordy meteorologové zaznamenali 30. března, kdy maximální teplota vzduchu dosáhla extrémních hodnot na osmi ze třinácti stanic v Jihomoravském kraji. Nejvyšší hodnotu 23,6 °C tehdy naměřili v Kuchařovicích na Znojemsku. Naopak 5. dubna byly zaznamenány extrémně nízké minimální teploty na čtyřech ze třinácti stanic. Nejchladněji bylo ve Strážnici na Hodonínsku a to -8,0 °C. „Jako zajímavost můžeme zmínit, že se letos v březnu vyskytovala na jižní Moravě několika centimetrová sněhová pokrývka, což nebývá v posledních letech obvykle,“ dodala Knozová.