Náklady činily 230 tisíc korun a s jejich pokrytím škole pomohly granty firem a obecní pokladna Dolních Věstonic. „Ještě jsem tam nebyla, ale už se těším, až si prohlédnu vystavené exponáty," reagovala v pondělí jedna z žákyň Kateřina Mikulská.

Specializovaná místnost poslouží nejen jí a jejím spolužákům, prostory využijí 
i vysokoškoláci při přednáškách organizovaných archeologickým ústavem. „Jsme rádi, že se povedlo navázat spolupráci, jejímž výsledkem je učebna splňující všechny podmínky pro moderní vyučování," konstatoval profesor Jiří Svoboda z archeologického ústavu.

Moderní vybavení

Nová učebna poslouží především pro výuku dějepisu a regionální historie. O modernizaci a celém projektu se kladně vyjádřil ředitel školy Zbyněk Háder. „Líbí se mi propojení základního a vysokoškolského studia na jednom místě," nechal se slyšet Háder.

Neopomněl Dolní Věstonice označit jako jedinečnou archeologickou lokalitu. „Je logické, že jsme chtěli mít učebnu, která by byla zaměřená právě na historii tohoto regionu," vysvětlil ředitel. Zvelebení třídy zahrnovalo novou podlahu, lavice, židle, skříně na míru a výstavní vitríny, kde si žáci mohou prohlédnout nejen starodávné exponáty, ale dozvědět se také něco o regionu a jeho minulosti. Kromě toho je učebna vybavená moderní audiovizuální 
a počítačovou technikou. Nechybí ani interaktivní tabule. Ta je první na škole.

Vědci pěli chválu

Technologii a prostory již využilo na šedesát vědců, kteří se zúčastnili vědecké konference o archeologii v mikulovském regionu. Sešli se odborníci z celého světa. Zástupce České republiky doplnili vědci například z Japonska, Ruska nebo Kanady. Celkově z dvaceti zemí z celého světa.

Společně řešili plánovaný archeopark v Pavlově a nová učebna jim posloužila jako skvělé místo pro přednášku. „Je to nádhera, že se děti mohou učit o historii v takto krásných prostorách," byla nadšená Lenka Suková z Českého egyptologického ústavu v Praze.

Archeolog Svoboda přitakával. „Věřím, že tohle všechno pomůže vychovávat děti k tomu, aby měly rády historii a vážily si jí," doplnil Sukovou profesor.

ANETA BERÁNKOVÁ