Například na odbor životního prostředí břeclavské radnice přijde denně kolem sedmdesáti lidí právě kvůli povolení k odběru podzemních vod. „Počítám, že přišlo už tisíc zájemců, rekord byl v jeden den třiadevadesát. Každý den musíme jednoho pracovníka vyhradit speciálně na studny,“ uvedl vedoucí odboru Vilém Vyhnálek. Dodal, že lidé mají většinou přehnané představy o složitosti a finanční náročnosti povolení. „Často jsou příjemně překvapeni, že celé vyřizování nakonec není ani přespříliš zdlouhavé, ani drahé,“ řekl.

Pracovníci vodoprávních úřadů mají plné ruce nejen papírování, ale také vysvětlování. „V Divákách, Horních Bojanovicích a Vrbici jsem byl dokonce přímo udělat místním osvětu. Když mě o to starosta požádá, rád to přijedu vysvětlit celé vesnici, než bych to tady každému vykládal zvlášť,“ pochlubil se vstřícným přístupem hustopečských úředníků vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Hanzlíček.

Lidé si svou povinnost neplnili

Ten v první řadě lidem vysvětluje, že studny „nepřihlašují, ale uvádí v soulad se zákonem“. Povolení k odběru vody bylo totiž nutné vždy. Tisíce jich přesto na okrese zřejmě stojí načerno. K prvnímu lednu příštího roku navíc zaniknou povolení pro odběr podzemních vod vydaná mezi léty devatenáct set padesát pět a dva tisíce dva.

Lidé proto musí nejpozději do prvního července požádat o prodloužení povolení. Zároveň ministr zemědělství Petr Gandalovič slíbil „amnestii“ těm, kteří hloubili studnu načerno. „Koncem dubna vydáme pokyn, který kromě jiného přinese i určitou amnestii pro majitele studní postavených bez povolení. Vůči nim by vodoprávní úřady měly využít všechny důvody pro neuložení sankcí, až budou žádat o udělení povolení,“ uvedl Gandalovič.
Někteří lidé přesto s běháním po úřadech otálejí. „Vyčkávám. Chci od známých zjistit, kolik je to stálo peněz a úsilí. Vodu ze studny používám jen občas a nerad bych platil horentní sumy,“ prozradil muž z Břeclavi, který ze strachu před úřady nechtěl uvést své jméno.

Pokuty šplhají až do desetitisíců

Tomu, kdo bude čerpat vodubez povolení, hrozí až padesátitisícová pokuta. „Ministerstvo, vodoprávní úřady ani Česká inspekce životního prostředí nechystají žádné plošné kontroly. Půjde jen o namátkové, zejména v případech, kdy nepovolený odběr způsobí nějaké škody,“ upřesnil ministr Gandalovič.
Ani úředníci si plošné kontroly nedovedou představit. „Něco takového by nebylo v našich silách,“ přiznal Vyhnálek.