Diskuze vyvolal pozměňovací návrh poslance Pavla Suchánka (ODS) z Rakvic, jenž se snaží, aby se poslanci právě projednávané zrušení anonymních akcií dotklo pouze některých společností. Majetkovou strukturu by podle Suchánkova názoru měly odhalit pouze firmy, které se uchází o státní zakázky.

„Původní návrh totiž dělá z třiadvaceti tisíc akciových společností v zemi potenciální darebáky. Myslím si, že to není správná cesta. Pouze pokud se někdo uchází o státní zakázku, tedy peníze, které může získat ve výběrovém řízení, by se, alespoň podle mého názoru, měl odhalit až do naha," říkal Suchánek při včerejším rozhovoru pro Břeclavský deník.

Zbytečná zátěž

Pro ostatní firmy by podle rakvického poslance zrušení anonymních akcií znamenalo jen další administrativní zátěž a některé podniky by ze země nejspíš odešly do zahraničí. A tam by také platily daně, čímž by státní pokladna přišla o desítky milionů.

„Pokud se nezajímají o státní peníze, nikomu po nich nic není. Tedy pokud nejsou jejich obchody kriminálního charakteru. A pokud jsou, máme dostatek nástrojů, aby policie jednala, jak má. Nechci, aby se, v uvozovkách řečeno, stát vozil po všech akciových společnostech, které u nás jsou. Ať je nechá žít, nenutí je odcházet do zahraničí a propouštět zaměstnance tím, že bude zvyšovat administrativní, finanční i časovou zátěž. Ovšem ti, kteří chtějí čerpat z veřejných zakázek, ať se odhalí," zopakoval Suchánek.

Jedním z lidí, kterých by se zrušení anonymních akcií dotklo, je například Jaroslav Hladík. Ten společně s další skupinou investorů stojí za vybudováním lázeňského hotelu Miroslava v Lednici.

„Je nám to v zásadě jedno, protože se nijak neskrýváme. Některým lidem ale nemusí být příjemné, když by se mohl každý podívat, jestli mají větší nebo menší majetek. Podle mého by úplně stačilo, kdyby to bylo dobrovolné s tím, že s firmami, které nezveřejní akcionáře, nebude stát spolupracovat nebo jim nebudou poskytnuté dotace. U společností, které obchodují jen mezi sebou, je to asi nadbytečné," reagoval Hladík na aktuální téma z kuloárů poslanecké sněmovny.

Odhalit všechny

Opoziční poslanec Jiří Petrů (ČSSD) z Valtic je však odhodlaný podpořit návrh v původním znění. Vlastníci by tak byli známí u všech akciových firem. Bez výjimky. „Dnes jsou pod společnostmi různí majitelé a třeba u fotovoltaických elektráren by bylo velmi dobré, kdyby se zprůhlednili. Aby bylo jasné, kdo za nimi stojí a jaké má zájmy. Zaknihovat by se podle mě měli všichni. Všechno ale nebude veřejnosti přístupné, v případě vyšetřování by k tomu měly přístup jen některé orgány," sdělil Petrů.

Suchánek si však myslí, že firmy, jejichž majitelé chtějí zůstat v utajení, si stejně pomohou. Například právě přesunutím za hranice.

Oba poslanci z břeclavského regionu se v názorech rozcházejí. A přestože Suchánek tvrdí, že mezi politiky cítí podporu, prim hraje jiný faktor: veřejné mínění.

„Jeden nejmenovaný ministr z jiné strany mi řekl, že o pozměňovacím návrhu jednali na klubu. Všichni jej chápeme, je logický. Ale protože bychom jej mediálně neustáli, hlasovat pro něj nebudeme," citoval kolegu Suchánek.