Čtyři poslanci z Břeclavska sedí v poslaneckých lavicích. Zatím. Úterní hlasování o rozpuštění sněmovny bude alespoň pro dva z nich nejspíš tím posledním. Hodlají totiž po letech opustit vysokou politiku. „Platí to, co jsem říkal kolegům před dvěma lety a opakuji to i teď v médiích. Mandát poslance se nechystám obhajovat. Politikou se již živit nechci," uvedl ve čtvrtek dosluhující poslanec Pavel Suchánek z Rakvic (ODS).

Voliči jej v minulosti podpořili ve volbách hned čtyřikrát. Proč se rozhodl popáté nekandidovat? „Poslance jsem dělal dlouho, je čas změnit styl života. Chystám se přejít do soukromé sféry," vysvětlil své důvody.

Podle něj poslanci z ODS jeho odchodu litují, on je však neústupný. Navíc z politické scény nehodlá odejít úplně. Tvrdí, že to ani nejde. Straně chce nadále pomáhat, třeba už při předčasných volbách. „Mám ODS co vracet, umožnila mi pohybovat se dvacet let v politice. Myslím, že mohu přispět zkušenostmi, kterých jsem za tu dobu nasbíral dost, i svým časem," řekl Břeclavskému deníku jednašedesátiletý Suchánek.

Bez komentáře

Ze sněmovny podle všeho odejde také Miroslav Grebeníček z Mikulova, v minulých volbách „nejkroužkovanější" kandidát z Břeclavska.

Šestašedesátiletý politik, jenž vedl české komunisty v letech 1993 2005 prohlásil již dříve, že se voleb nezúčastní. Včera Břeclavskému deníku vzkázal, že od svého záměru stále neustoupil. „Víc ale komentovat politickou scénu nechce," sdělil jeho poradce.

Zatímco Suchánek s Grebeníčkem jsou v poslaneckých lavicích doslova vysloužilci, jejich dva kolegové z Břeclavska jsou ve vysoké politice kratší dobu. Chuť jít do voleb jim tedy nechybí.

Jiří Petrů z Valtic (ČSSD) ve čtvrtek potvrdil, že kandidovat bude. V blížících se primárkách sociálních demokratů by se chtěl dokonce umístit lépe než v těch předchozích. „Na první kandidátce jsem byl na osmé pozici, minule šestý. Nasazení do pátého místa bych bral jako výborné vysvědčení z mé dosavadní poslanecké práce," prohlásil.

Není divu, že se chce na kandidátce posunout dopředu. Ve volbách v roce 2010 se do sněmovny dostal až jako poslední jihomoravský sociální demokrat v pořadí.

Poslankyně Jaroslava Schejbalová z Břeclavi bude spolu s kolegy z TOP 09 o podobě kandidátky hlasovat v příštím týdnu. „Mám nominaci a myslím, že i podporu," věří si. Ve sněmovně končí své první období.

Zkušení a nováčci

Sociální demokraté podle Petrů přijali opatření, že jejich kandidát musí být minimálně šest let členem strany a určitou dobu působit v zastupitelském sboru. „Na kandidátce by se měli objevit hlavně zkušení politici, aby mohli pracovat ve výborech. To není pro nováčky. Z okresu vidím maximálně šest až sedm lidí, kteří by mohli být nasazení vysoko," odhadl Petrů.

Končící rakvický Suchánek poradil své straně opačnou taktiku: „Rád bych viděl víc nových tváří ve sněmovně i ve vedení strany. ODS by měla svou kandidátku před nadcházejícími volbami osvěžit," vzkázal.