Občanskodemokratický poslanec Pavel Suchánek říká, že v Poslanecké sněmovně nevynechal žádné důležité hlasování. Statistika, kterou zveřejnila Mladá fronta Dnes, ovšem hovoří o jeho časté nepřítomnosti. Chyběl u takřka každého třetího hlasování. „Žádnou takovou statistiku jsem neviděl, takže vám k tomu moc neřeknu,“ zareagoval nejprve Suchánek k otázce své časté absence v dolní komoře Parlamentu České republiky.
Když se dozvěděl, jak vysoké procento zasedání vynechal, byl rázem sdílnější. „Je to dáno mým pracovním vytížením. K práci poslance patří důležitá jednání a schůzky,“ vysvětloval.
„Ani jednou jsem nechyběl u důležitém hlasování,“ podotkl vzápětí poslanec, který ve sněmovně hájí barvy Břeclavska. Parlamentní statistika však vykazuje u jeho jména bez setinky třicetiprocentní neúčast u hlasování. Suchánek přesto vede svou. „Překvapuje mě to. Spíš patřím k těm poctivějším poslancům,“ nechal se slyšet.
Bývalý valtický starosta Jiří Petrů, který ve Sněmovně druhým rokem hájí barvy sociální demokracie, je v porovnání se Suchánkem, co se účasti při hlasování týče, daleko vzornější.
Petrů řečnil více než Suchánek
„Na internetu je možné ověřit si ta data. Měl jsem tuším šestadevadesátiprocentní účast při hlasování,“ poukázal Petrů. Toto číslo bylo ve skutečnosti o něco menší, což je dáno jeho omluvenou neúčastí a také právem zdržet se hlasování. „To ovlivňuje dohoda v párování s určitými lidmi z naší nebo druhé strany,“ poznamenal.
Co se týče mluvení za řečnickým pultem, je na tom opět lépe Petrů. Projev měl ve sněmovně jedenáctkrát, zatímco Suchánek promluvil za poslední dva roky na sedmi poslaneckých schůzích.
Oba zástupci Břeclavska jsou na tom z tohoto pohledu zatím mnohem lépe než někdejší poslanec ČSSD František Strnad, který si užívá důchodu poté, co před dvěma lety pověsil politiku na hřebík.
Podle statistiky si v roce 2005 vysloužil přezdívku „mlčící poslanec“, když byl za tři roky schopný pronést před celou sněmovnou pouhých 509 slov. Strnad si z toho tehdy překvapivě vůbec nic nedělal. „Vystoupení v parlamentu není úplně to nejdůležitější. Většinou se prezentují jen opoziční poslanci. Ti vystupují mnohdy účelově, demagogicky. Proto se řečnickému místu říká kecpult,“ ospravedlňoval před třemi lety svou pasivitu.
Miroslav Korecký z časopisu Týden tehdy vypočítal, že když si Strnad za tři roky ve sněmovně přišel na minimálně 2,3 miliony korun, pak jedno jeho slovo včetně přeložek a spojek vyšlo daňové poplatníky na více než čtyři a půl tisíce korun.
Jak poslanci chyběli
Poslanec Pavel Suchánek (ODS)
Hlasoval - 2336 krát (58.7%)
Zdržel se - 457 krát (11.5%)
Nepřítomen - 1189 krát (29.9%)
Řeč ve sněmovně - 7 schůzí
* Přehled za 5. volební období 2006 -
do 2. hlasování na 36. schůzi
Poslanec Jiří Petrů (ČSSD)
Hlasoval - 3519 krát (88.4%)
Zdržel se - 295 krát (7.4%)
Omluven - 14 krát (0.4%)
Nepřítomen - 154 krát (3.9%)
Řeč ve sněmovně - 11 schůzí