Jde o jeden z kroků, který má pomoci při boji se suchem. „Zaměřili jsme se na hospodaření s dešťovou vodou. Řádově stamilióny korun by už v letošním roce mohly zamířit přímo k lidem na pořízení retenčních nádrží na dešťovou vodu využitelnou na zalévání a běžné práce v domácnostech," nechal se slyšet ministr životního prostředí Richard Brabec, jenž před pár dny navštívil Lednici.

Ministerstvo zatím jedná o celkové výši peněz a také o tom, zda bude program celoplošný, nebo jen pro oblasti nejvíce postižené suchem.

Podle Brabce vzešla inspirace u kotlíkových dotací, z nichž lidé dostávají velkou část peněz na pořízení nových ekologičtějších kotlů na vytápění rodinných domů. „Něco podobného chceme udělat pro vodu. Zájemcům bychom nabídli podporu při pořízení nádrží. Průměrně stojí včetně práce kolem dvaceti tisíc korun. My bychom rádi dali dotaci minimálně padesát procent, ale její přesná výše se ještě finalizuje," podotkl ministr.

Nejlepší systém ocení

Řada obyvatel už dnes nádrže na svých zahradách podle zahrádkáře Mokrého má. I tak je ale přesvědčený, že dotaci jistě mnoho lidí využije. „Když by několikrát vydatně zapršelo, je to dobrá výpomoc," zmínil se zahrádkář.

Sucho se projevuje nejenom úbytkem vody ve studních, je i velkým strašákem pro zemědělství. I proto už letos ministerstvo vymezilo padesát milionů korun pro podporu obcí do pěti set obyvatel.

Vsi, které navrhnou nejdůmyslnější systémy vedoucí k šetrnému hospodaření s vodou, mohou získat dotaci až pět milionů korun. O možnosti se chce více dozvědět například starostka Kašnice Marie Vysloužilová. „Problémy se suchem máme často. Máme jednu obecní studnu, která slouží zároveň i jako požární. Určitě se o možné dotaci více informuji," reagovala Vysloužilová.