Podle něj chybí na polích zavlažování. „Kdyby se závlahy v osmdesátých letech nezdevastovaly, určitě by k takovým ztrátám nedocházelo. Sousední vinaři mají kapkové zavlažování a nemají problém,“ posteskl si.
Vyprahlá půda by se mohla negativně odrazit také na cenách potravin v obchodech. „Záleží na tom, jak na tom bude Evropa. Zdá se ale, že sucho nestraší jen Českou republiku,“ uvedl Hlaváček.
Na vyprahlou půdu si stěžují také lidé, kteří mají vlastní zahrádky. „Nemůžu ani kopnout do země. Minulý rok se touto dobou všechno teprve probouzelo, letos rostliny už dávno vyklíčily. Jestli nenaprší, celá úroda mi uschne,“ postěžovala si dvaasedmdesátiletá Anna Trillová z Hrušek.
Sucho ale přidělává vrásky i lesníkům. „Ročně vysadíme asi šedesát hektarů nového lesa,“ popsal hlavní problém vedoucí Polesí Soutok Jiří Švirga. Právě mladé stromky by totiž podle jeho slov nemusely suchý přechod zimy v abnormálně teplé jaro přežít.
„Už od desátého března sadíme duby, jasany, vrby a topoly. Když je vyzvedneme ze školky, dáváme je do sklepa, kde sazenice vydatně zaléváme. Když je pak přesadíme do lesa, kde je sucho, je to pro stromky velký šok,“ řekl Švirga. Na přesná čísla toho, jaké škody sucha napáchala, si budou muset lesníci počkat asi až do konce června.