Zástupci obce proto na facebooku informovali, že pokud by měl někdo potřebné možnosti, mohli si v pondělí po obědě přijít s nádobou s vodou a odlovené ryby si odnést.

Podle starostky Martiny Dominové ale lidé neprojevili zájem. Představitelé radnice nakonec situaci vyřešili jinak. „Máme na území obce ještě jeden mokřad, takže ryby, co vylovili, převezli do čtvrtého mokřadu za vesnicí," sdělila Dominová.

Výzva se týkala především mokřadu za Velkým dvorem. Zbylé dva mokřady jsou hned vedle sebe, takže vědci mohou ryby jednoduše přemisťovat z jedné do druhé.

U Pasohlávek vzniká Sanatorium Pálava. V pondělí stavbu rehabilitačního ústavu oficiálně zahájili.
Stavba Sanatoria Pálava u Pasohlávek oficiálně začala, pomůže po úrazu i mrtvici

Sumeček černý navíc patří na unijní seznam invazních druhů. Platí pro něj zákaz dovozu a převozu v Evropské unii, uvádění na trh, zákaz držení, chovu, rozmnožování a vypouštění do volné přírody. „Množí se velmi rychle a dokáže se živit vším. Kvůli jeho ostnům není přirozenou potravou pro jiné živočichy a vytlačuje tak původní druhy ryb,“ vysvětlil minulý týden odborník na ekologii ryb Pavel Jurajda z Akademie věd.

V blízkosti mokřadů se navíc nachází nádrž Nové Mlýny. „Vypuštěním a následným výlovem se snažíme předejít rozšíření sumečka černého i do okolních vod,“ podotkl Jurajda.

Údržba mokřadů je podle odborníků důležitá. „Poskytují útočiště pro mnoho druhů obojživelníků, hmyzu nebo ptáků. Pomáhají také zadržovat vodu v krajině,“ zmínila starostka Dominová. Na jejich vybudování obec získala dotace od Státního fondu životního prostředí v roce 2014.