Ženy v průměru do šestadvaceti a muži téměř až do třiceti let na jižní Moravě čekají, než si řeknou ano. Na plánování svatby tak mají mnohem více času, než měli kdysi jejich rodiče. A zdá se, že si na něm dávají opravdu záležet. Vybírají si k ní čím dál podivnější místa.
Oddávající na Břeclavsku už museli za snoubenci putovat do vinohradu i vinného sklepa. Sňatek na lodi nebo třeba na hřbetu koně už tu dnes nikoho nepřekvapí.

„Samozřejmě, že ve většině případů oddáváme v obřadní síni. Zcela výjimečný byl ale sňatek ve vinohradu letos na jaře,“ vzpomněla starostka Moravské Nové Vsi Jana Krutáková. Nevěsta s ženichem jezdili do Moravské za přáteli. A v jednom z jejich vinohradů nakonec spojili své životy. „Svatba měla nenapodobitelnou atmosféru pro mě jako oddávající, pro snoubence i svatebčany. Jedinou nevýhodou bylo, že do vinohradu se jen s obtížemi dostanete na podpatcích,“ poznamenala se smíchem starostka.

Její kolegyně z Kobylí zase dva z místních párů oddávala přímo na zahradě jejich domů. „Musím říct, že mě to nadchlo. Oba obřady byly krásné. A nebylo to jen místem a pěkným počasím. Bylo vidět, že snoubencům na obřadu hodně záleží a pečlivě ho připravili,“ všimla si kobylská starostka Dagmar Kovaříková.
Obě oddávající se shodly na tom, že po obřadní síni je veselka na čerstvém vzduchu příjemnou změnou. A co k netradičnímu místu pro životní krok vede samotné snoubence? „Byli jsme nedávno na velice nudné svatbě. Řekli jsme si, že tak teda určitě ne. Obřad jsme spojili se srazem aut značky Tatra v Lednici,“ vysvětlil novopečený ženich Tomáš Struziak.

Viz Téma str.2 Břeclavského Deníku v pondělí 27. srpna