Ani letos nebude chybět svatý Martin na koni. Ve středu jej přivítají na mikulovském Náměstí. „Přesně v jedenáct hodin a jedenáct minut si na Náměstí připijeme a přivítáme nový ročník vín," uvedla Lenka Křivánková z městské společnosti Mikulovská rozvojová. K dobré náladě navíc všem zúčastněným zahraje cimbálová muzika Kasanica a zatančí krojová chasa.

Dalšího Martina přivítají ve středu ve Valticích již tradičně na Svatomartinském přípitku. „Součástí jsou ve stejný čas slavnosti v Lednici v zámeckých jízdárnách. Obě místa budou propojená kyvadlovou dopravou," informoval za pořadatele Pavel Spálený.

Kam také zajít
- Velké Pavlovice, sobota: otevřené sklepy od 11.00 hodin, svatomartinský jarmark na Trkmance od 10.00 hodin

- Velké Bílovice, sobota: svatomartinská slavnost od 13.30 hodin, vystoupení mužáckých sborů

- Popice, sobota: krojované martinské hody, od 20.00 hodin zábava v kulturním domě

Již po páté vyrazí do průvodu s rozsvícenými lampiony 
v Sedleci. Od půl páté odpoledne si připomenou milosrdenství Martina z Tour. „Maminky, babičky – dobrovolné pekařky se podělí o své svatomartinské podkovičky. Letos do programu začleňujeme také žehnání vína a jeho první ochutnávku. Na závěr naší oslavy čeká nejen na děti, ale i na všechny účastníky překvapení," podotkla ředitelka sedlecké základní školy Marie Schallenbergerová.

Svatomartinské veselí bude pokračovat i následující dny, v Mikulově například až do neděle. Nejdříve však v pátek posvětí vína v zámeckém Gajdošově sále. „Na programu je obřad, podávat budeme svatomartinskou husu a zahraje cimbálová muzika Cimbaltrio. Mladá vína je možné také degustovat," pozval za organizátory Vojtěch Pazderka.

O víkendu přijede do města rovněž pouliční komediantský spolek, vystoupí skupina muzikantů s historickými nástroji a nabídku atrakcí obzvláštní i historický fotokoutek, středověká lezecká stěna či starobylý kolotoč. „Mimořádně budou zpřístupněné 
i hlavní památky. Zveme také na prohlídky města se šálkem svařeného vína či komentovaný výstup na Svatý kopeček," nechala se slyšet ředitelka Turistického informačního centra Marcela Koňáková.

Pozadu nezůstanou ani 
v Hustopečích. Tamní obyvatele čeká v sobotu od desíti hodin dopoledne ve stanu na Dukelském náměstí jeden a půl tisíce lahví mladého vína od patnácti vinařů. Zastoupené budou všechny schválené odrůdy – Müller Thurgau, Muškát Moravský, Veltlínské červené rané, Zweigeltrebe, Modrý Portugal a Svatovavřinecké, i dva klarety. Mladá vína budou k ochutnání také 
v otevřených sklepech ve vinařské uličce Na Hradbách. 
K oslavám se připojí i osm restaurací po celém městě, nabízet budou svatomartinské menu.