„Z prasete se využije všechno, nic se nevyhodí," opakuje řezník Vojtěch Kuřátko starou známou pravdu. Ruce s nožem mu jen kmitají. S připnutým mikrofonem popisuje, jaké kousky masa právě zpracovává a jak by mělo správně vypadat. „Nelibá vůně je známkou toho, že není čerstvé," připomíná přihlížejícím, na co si dát při nákupech pozor.

V ohraničeném prostoru na náměstí se proplétají desítky lidí. Voní tu uzené, klobásy, slanina, zabijačkové dobroty i různé druhy paštik. Ale třeba také bramborové placky s povidly, francouzské palačinky nebo horká medovina. A pochopitelně nechybí ani víno.

„Pojďte ochutnat," zve mne muž ve firemním oblečení, který právě krájí lákavě vypadající klobásu. S velkým sebezapřením odmítám. Až po práci, říkám si v duchu. Ostatní ale berou ochutnávky šesti zúčastněných uzenářství útokem. Mají na ně kupony. A další hlasovací pro výrobce, který uspokojil jejich chuťové buňky nejlépe. Kdo získá nejvíce hlasů, odnese si cenu pro vítěze.

Opodál, na řemeslném jarmarku, buší kovář do kovadliny a několik děti na něj s otevřenými ústy zírá. Ve velkém stanu s posezením začíná hrát cimbálová muzika Valtičánek. U stánků mezitím další nově příchozí vybírají, čím by zaplnili své žaludky.

„My jsme si dali jelito, jitrnici a brambory se zelím. Je to dobré," usmívá se Valtičanka Barbora Babičová, která přišla s celou rodinou. „Je to fajn akce, nemuseli jsme dnes vařit. Už jsme si nakoupili různé dobroty a ještě se určitě po něčem podíváme," dodává.

V gastrozóně mezitím rozjíždí svou kuchařskou show lednický My Hotel. Jeho spolumajitel Petr Cibulka společně s hotelovým šéfkuchařem připravují sezónní uzené menu. Tak trochu netradiční. Uzenou krkovičku usmaženou jako řízek. S křenovou omáčkou a knedlíkem.

„Jsem z toho trochu nervózní, doufám, že to dopadne," přiznává Cibulka do mikrofonu. „Křenová omáčka tu má tradici, v Hlohovci s ní jedí i kačenu. My ji dáváme třeba k candátovi," popisuje docela užaslým divákům, kteří už se nemůžou dočkat, až ochutnají výsledek.

Organizátoři slavností, které mají ve Valticích premiéru, už v únoru provoněli uzenými dobrotami brněnský hrad Veveří. S úspěchem. Původně ale před lety začínali se Slavnostmi chřestu v Ivančicích. „Každý kraj má svou specifickou chuť. Proto jsme postupně přidali na Vysočině brambory a na jižní Moravě uzené," vysvětluje Michal Burian z pořádající společnosti ECEAT.

„Spousta lidí jako by zapomněla, jak chutnají regionální pochoutky. Chceme jim to připomenout. A proč zrovna ve Valticích? Našli jsme tu vhodné místo, přístup radnice byl vstřícný, prostě všechno se to tady potkalo," pochvaluje si.

Slavnosti moravského uzeného s pestrým doprovodným programem včetně divadla pro děti pokračují na valtickém náměstí i v neděli. Areál se otevírá v deset hodin, konec je ve tři hodiny odpoledne.