Právě tak začíná tamní Svatohubertská mše. Věnovaná zesnulým myslivcům, a mezi nimi jmenovitě Jiřímu Rothscheinovi. Právě on stál u nového začátku zdejších Svatohubertských mší. Letos jde už o třináctý ročník. „Můj táta s inženýrem Škopíkem jsou autory obnovení této tradice, s níž začal ještě Liechtenstein k zahájení parforsních honů. Pro tento účel také nechal postavit tuto kapli. Je to unikát,“ přibližuje hlavní organizátorka Klára Rothscheinová z Okrašlovacího spolku Lednice.
Letošní návštěvnost Svatohubertské mše zřejmě atakuje tu zatím nejvyšší. Kolem kaple se pohybuje několik stovek lidí. „Myslím si, že jsem tady potřetí, a poprvé tady vidím takové davy lidí. Zejména pro děti je to tady zážitek a krásné zpestření odpoledne díky doprovodnému programu s dravými ptáky, sovami, koníky a loveckými psy. Navíc vyšlo perfektní počasí,“ svěřuje se Přemysl Rančík.
I když nejen děti se tady před mší výborně baví. „Jsem tady poprvé, a to díky kamarádovi, který mi o této akci řekl, když jsem jel na kole na Pálavu. Je to tady moc pěkné. Potkal jsem tady hodně známých, takže jsem spokojený,“ říká Miroslav Kadaňka.
Ale v okolí kaple není slyšel jen čeština, případně slovenština, ale také němčina. Ze sousedního Rakouska totiž přijela Jagdhornblasergruppe z Bernhardstalu. „Jsou to naši kamarádi. Zdejší spolupráce s nimi začala tak, že nám jednou odřekli trubači z Brna. Tak přijeli z Bernhardstalu, bylo jich hodně a troubili hezky, a tak už k nám jezdí asi pátým rokem,“ prozrazuje Klára Rothscheinová.
Trubači při mši stojí vedle unikátní kaple postavené za vlády knížete Aloise II. z Liechtensteina v roce 1855. Uprostřed kaple se nachází socha patrona myslivců a lovců Huberta. Ten stojí na podstavci se sochami andělů.