Neodrazuje je ani chladné počasí. Před polednem jich mladá vína ochutnávají stovky. Mezi nimi i Jaroslav Chochola z Lokte, který dorazil na víkend s kolegy z práce. „Já jsem sice v Mikulově poprvé, ale kolegové sem jezdí pravidelně. Přestože jsme přijeli už včera, tohle je moje první sklenka vína. Dávám si Ryzlink rýnský. Určitě ochutnám ale i Svatomartinské, když je jen jednou ročně,“ směje se v sobotu Chochola.

Na husí pochod s krojovanou chasou se na náměstí přišla podívat také Soňa Zelenková z Hlinska. Spolu s manželem však sáhli po svařáku. „Je pěkně chladno, tak se musíme zahřát,“ říká Zelenková a v ruce svírá plechový hrnek s originálním motivem chlapečka Svařáčka.

Homeless Guide.
Pravidla žebrání? Homless pošle čtenáře na ulici

„Je nádherný, moc se nám líbí,“ chválí nápad mikulovského infocentra návštěvnice, která s manželem plánuje také návštěvu tamních památek a ochutnávku svatomartinských vín.

Zatímco děti zajímá zahrádka zvědavých husiček a kůzlátek, rodiče a prarodiče netrpělivě očekávají slavnostní přípitek svatomartinskými víny s mikulovskou chasou. „Jsme v Mikulově počtvrté. I když Svatomartinský Mikulov zažíváme vůbec poprvé. Vždy jsme sem mířili na jaře nebo v létě. Mikulov jsme si prostě zamilovali,“ vyprávějí Slováci Peter a Tamara Novoveští, kteří žijí a pracují v německém Bavorsku.

Jak přiznávají u sklenky Rulandského bílého, z města pod Pálavou si do Německa vždy odvážejí zásobu skvělých vín. „U nás doma nemůže chybět suchá Pálava, Irsai Oliver nebo Rulandské šedé,“ shodují se sympatičtí manželé.

Vídeňská radnice a vánoční trhy.
Ve Vídni už stojí vánoční strom, rostl 130 let

V tom okamžiku už pódium ožívá hudbou. Lidé se pohupují v rytmu folklorních písniček. Někteří si i prozpěvují. Po Palavánkovi a Palavěnce přicházejí břeclavští Old Stars, cimbálová muzika Klaret nebo kladenská kapela Zrní. Lidem lze číst z očí, že jim ani sychravé podzimní počasí náladu a chuť se bavit zkazit nemůže.