Koncert pěvecké legendy si zájemci vychutnají již tento pátek od sedmi hodin večer v břeclavském kulturním domě. „Jožka Černý je bezpochyby jednou z nejvýraznějších folklorních osobností Břeclavi. Vymýšleli jsme způsob, jakým mu k sedmdesátiletému výročí za město pogratulujeme. Rozhodli jsme se pro koncert. Termín se nakonec sám vhodně nabídl," uvedl břeclavský starosta Pavel Dominik.

Pořadem v Deltě provede moderátorka Marcela Vandrová. Jožku Černého bude doprovázet cimbálová muzika Gracia s kapelníkem Petrem Zugárkem a ve druhé polovině orchestr Václava Hybše. „Moc se na koncert těším, ale zároveň cítím i malou nervozitu," netajil se Černý.

Navzdory sedmi desítkám let na pódiu jeden z nejznámějších moravských zpěváků lidových písní nikdy nepřemýšlel, že by s hudbou skončil. „Spíš ty začátky byly rozporuplné. Zpívat jsem začal spíše z donucení od rodičů. Ale jakmile jsem začal chodit do školy, tak se vše změnilo. Měl jsem výborného učitele zpěvu. Ten mi už od začátku říkal, že budu zpěvák. Setkal jsem se s ním pak po letech, kdy už byl dokonce slepý. Donesl jsem mu svoje album a on mi řekl, že to vždycky věděl," zavzpomínal čtyřiasedmdesá­tiletý folklorista.

Vzorem a zároveň největším kritikem mu vždy byla jeho sestra. „Na pátečním koncertě za ni převezmu cenu – Zlatou notu. Ona byla opravdový profesionál. Byla o dvanáct let starší, takže mě vedla. Velmi kriticky, nutno říct," usmíval se moravský slavík.

Černého koncert však bude jen úvodní „třešničkou" programem nabitých pětadvacátých slavností. Hned následující pátek třiadvacátého září slibuje zábavu pro všechny věkové kategorie. „Stejně jako v předchozích letech bude pátek spojený s odpoledním bleším trhem, stavěním máje a večerním festivalem místních kapel na louce pod zámkem," přiblížil mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Kromě mladých sestav Nechce se nám z Lanžhota a domácích Emplane zahrají například The Teachers nebo Depeche Mode revival z Mikulova. To ocenila i Břeclavanka Alena Dosoudilová. „Jsem ráda, že se dává kromě známých hvězd prostor i místním," pochvalovala si žena.

Do domu školství mohou zase vyrazit milovníci vína, kde uspořádají tradiční košt. „Ke zhlédnutí tam bude rovněž vernisáž děl vzniklých na pátém ročníku Břeclavského dřevosochání, které si letos dalo za téma oslavu mateřství. Místní umělci budou tvořit sochy ze dřeva u domu školství přímo před zraky kolemjdoucích již od pondělí devatenáctého září," upozornil Holobrádek.

Čtvrtý zářijový víkend pod břeclavským zámkem odstartuje dopoledne jarmarkem a programem pro děti. Postupně se představí folková kapela Yantar, orchestr Flash Band a fanoušky folkrocku potěší skupina Pozdní sběr z Brna. Do okresního města zamíří i zpěvák Pavel Calta a na pódiu jej následně vystřídá další velká hvězda letošních slavností, kterou bude zpěvák Václav Neckář.