„Moji milí vinaři a všichni, co máte rádi dobré víno. Já, řečený Martin, původním povoláním římský voják, dnes svatý, přijíždím na krávě Burčince do hor Kravích. Přivážím vám milostivé svolení nejvyšších mocností nebeských, abyste v den svátku jména mého první špunty z vín letošních vytahovati mohli,“ četl římský voják z desáté legie císaře Marka Aurelia.

Kravihorští letos pořádali ochutnávání mladých vín na svatého Martina už po šesté. Předběhli tak o rok i Vinařský fond České republiky, který dnes uděluje známku Svatomartinským vínům a pořádá oslavy po celé republice.

„Svatého Martina na Kraví hoře ctíme už několik let. A s jednou krásnou zásadou. A to, že by se lidé měli podívat tam, kde víno vzniká. Takže nejlépe zajet do naší vinařské oblasti, kde se víno rodí, pěstuje, zpracovává a nakonec i pije. K tomu ochutnají i husu,“ představil středeční akci její pořadatel Oldřich Sadílek.

Milovníci vína mohli na Kraví hoře ochutnávat asi patnáct vzorků vín od pěti tamních i přespolních vinařů. K tomu samozřejmě nechyběla ani svatomartinská husa s bílým i červeným zelím.

Lidé si také s letošním mladým vínem ťukli, což se před svátkem svatého Martina podle některých pověr nesmí. „Mám Kravihorce hrozně ráda. Jsou velice vtipní, líbí se mi ta jejich recese a vždycky se sem těším. Takže jsem si nenechala ujít ani otevírání Svatomartinských vín,“ přiznala důvod své návštěvy náměstkyně jihomoravského hejtmana Anna Procházková s tím, že jí Svatomartinské víno chutná, protože je svěží.

Ani ona si nenechala ujít pochoutku v podobě husy. „Na svatomartinskou akci nás pozval syn. Jsem rád, protože jsem také dříve víno dělával. A rád si to na Kraví hoře připomenu. Svatomartinské ale ochutnám až večer, protože řídím, ale husu si určitě dám,“ usmíval se Walter Prošek z Hustopečí.
V Hustopečích se svatomartinské oslavy konají až o víkendu. Přesto starosta města Luboš Kuchynka spolu s vinaři víno jedenáct minut po jedenácté hodině na svatého Martina také otevřel.

„Ve všední den nejsme schopní uzavřít náměstí a přilákat tam lidi. Možnost otevřít Svatomartinská vína zvolilo o víkendu více měst a obcí. Určitě se nám to opět vydaří,“ byl přesvědčený starosta. Lidé se tam mohou těšit na vzorky od šedesáti vinařů a vinařství.
Přestože počasí na svatého Martina otevírání lahví příliš nepřálo, náladu lidem nezkazilo. Protože, jak říká pranostika: Martin na blátě, Vánoce na sněhu.