„Je to nesmysl,“ je přesvědčený sommelier a majitel řady vinoték v Břeclavi a blízkém okolí Libor Nazarčuk.

Podobně se vyjádřil také tajemník Svazu vinařů České republiky Martin Půček. „To, co teď platí, je hloupost,“ řekl.

Jenže právě Svaz vinařů má evidenci o nákupu vína v zákoně na svědomí. „Dobře míněný úmysl se v tomto případě minul účinkem,“ uvedl tajemník. Podle něj je nešťastně napsané slůvko „každý“ v novele dílem právníků.

Kvůli němu totiž zákon přikazuje komukoliv, kdo si v minulém roce koupil jakékoliv množství vína, zaslat do patnáctého ledna prohlášení o jeho nákupu. V opačném případě hrozí právnickým osobám, tedy firmám, podnikatelům a živnostníkům, za nedodržení zákona až pětimilionová pokuta.

„Formulace v zákoně je opravdu nešťastná. Proto je třeba sjednat nápravu,“ vyslovil svůj názor Libor Průdek z Vinařské asociace.

O to se nyní Svaz vinařů snaží. Od svého původního záměru – zpřísnění kontroly vína, ale ustoupit nechce. Po Senátu, kde sílí tlaky na úplné zrušení tohoto bodu, požaduje vrácení zákona Poslanecké sněmovně s pozměňujícím návrhem.

„Je ale otázka, jak to bude vyjádřené tentokrát,“ podotkl Průdek. „Určitě ne v dosavadní nesmyslné podobě,“ reagoval tajemník Svazu vinařů.

Svaz požaduje stanovení spodní hranice objemu nakoupeného vína, od níž by se povinnost podávat hlášení odvíjely. „Navrhujeme, aby se týkala všech, kteří zakoupí a poprvé uvedou do oběhu víno, které má jiný původ než z České republiky. A to v množství padesáti hektolitrů za rok v nádobách větších než patnáct litrů,“ sdělil Půček.

Jejich hlavní snahou je, aby úprava postihovala především překupníky, kteří víno dováží a dál prodávají. „Vinař, který v České republice vyrábí víno, musí veškerou evidenci dokládat. Těm, co víno dováží, stačí obyčejná faktura a jinak nic,“ poukázal.

Podle Průdka by ohlašovací povinnost měla nějakým způsobem fungovat. „Je pravda, že žádný dovozce z hlediska vinařského zákona není povinen hlásit dovoz vína. Na rozdíl od tuzemských vinařů, kteří musí oznamovat všechno možné,“ řekl.

Jak dodal, obchod s vínem by měl být monitorovaný. Které orgány by to měly dělat, je podle něj druhá věc. „Pohyb vína z hlediska dovozu má na starosti celní úřad. Je zbytečné to dublovat dalším ustanovením ve vinařském zákoně. Proto bychom raději byli pro zrušení ustanovení,“ oznámil.

Zda se poslanci ve sněmovně přikloní k nové verzi senátní nebo bod zruší, je otázkou. Svaz má jasno. „Zrušit to nechceme,“ zdůraznil Půček.

VERONIKA SCHALLENBERGEROVÁ