Zdroj: Youtube
„V týdenním stolním kalendáři jsme zachytili běžné činnosti, které se dělávaly na vesnici. Tak jak na ně vzpomínají naši prarodiče," nechala se slyšet autorka projektu i fotografií Veronika Krásná.

Zájemci v něm najdou fotografie, na nichž jsou členové Svérázu a které se do dané doby svým pojetím tématicky sedí. Třeba orání s koňmi, sbírání okurků, krmení králíků, loupání máku, draní peří, mlácení obilí a mnoho dalších. „Pod každou fotografií je také komentář, který činnost na fotce popisuje. Buď v nářečí Hanáckého Slovácka nebo Podluží, protože z těchto dvou oblastí jsme čerpaly," prozradila Krásná, se kterou se na grafické úpravě a fotografickém ztvárnění podílela i Pavlína Martinů.

„V sobotu kolem čtvrté hodiny odpoledne na Mikulášském jarmarku ve Tvrdonicích zazpíváme koledy a kalendář pokřtíme. Až starosta rozsvítí stromeček, zazpíváme koledy. Během focení jsme si pokosili obilí, pak vymlátili a tím obilím kalendář pokřtíme," prozradila Krásná s tím, že na tamním náměstí budou mít stánek, kde budou kalendář i prodávat.

Vloni členové Svérázu vydali kalendář závěsný. Zaznamenal výrobu krojů na Podluží a nesl název Bohatství skryté v tradici.

Nový kalendář pokřtí folklorní soubor Svéráz ve Tvrdonicích na Mikulášském jarmarku.