Není na co čekat, desátá hodina odbila a sklenice se již začínají plnit. „Letos návštěvníci ochutnají elegantní a svěží Chardonnay, dále Sauvignony nejen od francouzské řeky Loiry nebo Veltlínské zelené z Rakouska. Chybět nebudou ani věhlasné ryzlinky z vinohradů táhnoucích se údolím Mosely. U červených vín to bude Pinot Noir, Merlot či Frankovka," jmenuje vedoucí pořádajícího Marketingu a kultury města Hustopeče Jana Hrádková.

Právě porovnávání jednotlivých vzorků z různých koutů světa je lákadlem pro mnohé. Katalogem nabízených vín listuje i Oldřich Vachala. „Tato akce je skvělá v tom, že si člověk může porovnat jednotlivé odrůdy a filozofii místních vinařů oproti těm světovým," pochvaluje si Vachala.

Světový duel vín prochází za dobu své existence neustálým vývojem. Za vším stojí mimo jiných i hustopečský vinař Miroslav Hrabal, který s napětím sleduje tváře příchozích. Právě jejich reakce jsou pro něj rozhodující. „Víno a přátelé mi dodávají energii do dalších ročníků. A radost z toho, že lidem chutná a líbí se jim tato akce. Vždy v únoru začneme práci, která trvá devět měsíců a snažíme se pro ty lidi připravit něco okouzlujícího. Jsou tady vína z Nového Zélandu a Austrálie. Ale také rarity, například víno z Belgie či Izraele. Vždycky hledáme nějakou zajímavost," říká hustopečský vinař.

A pokračuje. „Už od dubna jezdíme do Itálie. Pak pokračuje šňůra – Francie, Lucembursko, Lichtenštejnko, Švýcarsko, Německo. Všude vybíráme vína, která tady budou k ochutnání," zmiňuje Hrabal.